Kuří oko - příčiny a prevence

23. 6. 2023 · 7 minut čtení

Kuří oko je běžný dermatologický problém. Jedná se o ztluštělou vrstvu pokožky, která vzniká v důsledku nadměrného tlaku nebo tření na určité oblasti nohy. Kuří oko zpravidla není nebezpečné, ale může být velmi bolestivé. Jak jeho vzniku zabránit a jakým způsobem kuří oko v případě potřeby řešit? Poradíme v našem článku.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Kuří oko - příčiny a prevence

Co to je kuří oko?

Kuří oko (lat. heloma, clavus) je běžným názvem pro dermatologický problém, který se vyskytuje na kůži nohou, zejména na prstech nebo na chodidlech. Jedná se o ztluštělou vrstvu pokožky, která vzniká v důsledku nadměrného tlaku nebo tření na určité oblasti nohy. Tzv. měkké kuří oko (heloma molle) se nachází v místě, kde je kůže vlhká a olupuje se, typicky mezi prsty na nohou. Mozol (tyloma) je rovněž tvořen ztluštělou kůží a vzniká podobně jako kuří oko, nicméně na rozdíl od kuřího oka není bolestivý. 

Související kategorie produktů:

Jak vypadá kuří oko?

Kuří oko vypadá jako malá, tvrdá a hrubá uzlina, obvykle žluté nebo šedavé barvy. Má obvykle kulatý nebo oválný tvar do velikosti do 1 cm, uprostřed se může objevit drobný otvor, tzv. jádro. Tlak na kuří oko způsobuje, že ztluštělá pokožka utlačuje nervy v jeho okolí. Důsledkem je nepříjemná bolest, která může ztěžovat chůzi. Bolestivost kuřího oka je značná, ustálené rčení „šlápnout někomu na kuří oko“, které vyjadřuje velmi nepříjemnou situaci, má své opodstatnění.

Kuří oko nebo bradavice?

Hlavním rozdílem mezi kuřím okem a plantární bradavicí je jejich příčina. Kuří oko vzniká v důsledku mechanického tlaku nebo tření na určité oblasti nohy, zatímco plantární bradavice je způsobena virovou infekcí (HPV) . Dalším rozdílem je vzhled. Kuří oko je obvykle žluté nebo šedavé barvy a často vystupuje nad povrch kůže. Plantární bradavice se nachází na úrovni kůže a může mít charakteristické černé tečky. Pro laiky může být rozlišení těchto dvou problémů obtížné, pokud si tedy diagnózou nejste jisti, poraďte se s lékařem.

Příčiny vzniku kuřího oka

Hlavní příčinou vzniku kuřího oka je nošení nevhodné obuvi (úzké, příliš těsné boty, vysoké podpatky), dále přetížení nohou, nepravidelný tvar nohy nebo nesprávný způsob chůze. Kuří oko se nejčastěji vytváří na místech s větším tlakem, jako jsou palce, malíčky, paty nebo polštářky na chodidle.

Jak na odstranění kuřího oka?

K odstranění kuřího oka existuje několik metod:

  • Opakované namáčení a pečlivé odstraňování ztluštělé kůže pemzou či pilníkem. Tento postup můžete provádět sami doma, ale je třeba být opatrný, aby nedošlo k poškození zdravé kůže. Namáčení nohou provádějte v teplé vodě, minimálně 10 min. Přidat můžete Epsomskou sůl do koupele.
  • Náplasti a další prostředky k odstranění kuřích ok – obsahují např. kyselinu salicylovou či mléčnou, ureu, ricinový olej a další aktivní složky, které pomáhají rozpouštět ztluštělou kůži. Pokud tyto přípravky správně aplikujete, po určité době lze kuří oko snadno odstranit pemzou, pilníkem či pinzetou.
  • Speciální ortopedické pomůcky a vložky do bot – jsou navrženy tak, aby zmírnily tlak na postižené místo a pomohly zabránit dalšímu vzniku kuřích ok.
  • Chirurgické odstranění – v závažnějších případech, kdy nelze situaci zvládnout jinak, je nutné navštívit lékaře, který kuří oko chirurgicky odstraní.
Aplikace speciální náplasti na kuří oko.
V lékárně běžně pořídíte speciální náplasti na kuří oka.

Jakou náplast na kuří oka vybrat?

Kuří oka jsou velmi rozšířeným problémem, takže prakticky všichni výrobci náplastí mají ve svém portfoliu i speciální náplasti na kuří oka. Nechybějí ani v nabídce naší privátní značky. Náplasti na kuří oka nejenže přinášejí okamžitou úlevu, protože chrání před bolestí způsobenou tlakem kuřích ok, ale také pomáhají kuří oka odstraňovat. Uprostřed náplasti je kroužek s aktivními složkami (s kyselinou salicylovou a kyselinou mléčnou, saponiny, terpeny a kopaivským balzámem), které narušují strukturu kuřího oka. Kromě toho používání náplasti brání přístupu vzduchu, a tím se zrohovatělý shluk buněk změkčuje. Náplast na kuří oka s kyselinou salicylovou se používá maximálně 10–14 dní, resp. do okamžiku, než bude kuří oko odstraněno. Jedna náplast je určena k 24hodinové aplikaci.

Jak předcházet kuřím okům?

Kuří oka jsou velmi nepříjemná, a proto je vhodné snažit se jim předcházet. Zde je několik typů, jak to můžete udělat:

  • Noste pohodlnou obuv, která je dostatečně prostorná a dobře padne. Vyhněte se příliš úzkým nebo těsným botám, které mohou vyvolat tření a tlak na nohy. Také vysoké podpatky zvyšují tlak na špičku nohy a prsty.
  • Používejte gelové vložky nebo polštářky do bot, které pomohou rozložit tlak, snížit tření na rizikových místech a preventivně chránit chodidla před novými kuřími oky.
  • Dbejte na správnou hygienu nohou. Nohy pravidelně myjte a po umytí kůži vždy do sucha utřete, hlavně mezi prsty. Tím zabráníte případnému vzniku plísňové či bakteriální infekce.
  • Důležitá je i péče o nehty. Zastřihujte nehty rovně a nedovolte, aby přerostly přes okraj prstů. Čas od času si dopřejte profesionální medicínskou pedikúru.
  • Pokud máte tendenci k vzniku kuřích ok, pravidelně nohy prohlížejte, zejména oblasti, které jsou nejvíce zatíženy. Pokud si všimnete ztvrdnutí kůže, ihned aplikujte změkčující prostředky, např. vazelínu nebo speciální změkčující krém na nohy.

Kuří oko u dětí

Ano, i děti mohou mít kuří oko. Vzniká v podstatě ze stejného důvodu jako u dospělých, tedy pokud dítě nosí nevhodnou obuv nebo pokud je noha vystavována opakovanému tlaku, například při sportovních aktivitách nebo tanci. Je třeba pravidelně kontrolovat, zda děti již z bot nevyrostly – v botě by měl být prostor na jeden prst. Přípravky na odstranění kuřích ok mohou být používány i u dětí. Věkové omezení najdete v popisu konkrétního přípravku.

Kdy s kuřím okem k lékaři?

Ve většině případů nejsou kuří oka závažným problémem. S lékařem by se měli v každém případě poradit např. diabetici, u nichž může neléčené kuří oko vést k nepříjemným komplikacím. Také pokud se kuří oko zanítí, bolí a znemožňuje chůzi, je přítomen hnis či zarudnutí, je vhodné se poradit o léčbě s odborníkem.

Články k tématu Kuří oko - příčiny a prevence

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora

Upozornění