Kastrace psa – kdy se doporučuje a jak probíhá?

12. 1. 2024 · 5 minut čtení

Přemýšlíte, zda dát svého psa kastrovat? Máte ale pochybnosti, zda je zákrok bezpečný a zda nezmění osobnost vašeho psího parťáka? Všechno důležité o kastraci psů se dozvíte v našem následujícím článku.

Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Kastrace psa – kdy se doporučuje a jak probíhá?

Co je to kastrace?

Kastrace je termín označující chirurgický zákrok, při kterém jsou psovi odstraněna obě varlata za účelem sterilizace. Tak se odstraní zdroj samčího hormonu testosteronu, a tím se zastaví jeho schopnost reprodukce. Přestože zákrok zahrnuje celkovou anestezii, váš pes se s vámi pravděpodobně vrátí domů ještě v den operace.

Související kategorie produktů:

Proč kastrovat psa?

Kastrace psa se obvykle provádí ze dvou hlavních důvodů.

1. Ze zdravotních důvodů. Kastrací lze předejít hormonálním onemocněním, jako jsou nezhoubné nádory v okolí řitního otvoru nebo rakovina varlat. Kastrace je také doporučená v terapii těchto onemocněních, jako jsou nezhoubné hyperplazie prostaty (zvětšení prostaty) a prostatitidy (zánětu prostaty). Lze říci, že kastrovaní psi žijí obecně déle než nekastrovaní.

2. Z důvodu zabránit nežádoucímu sexuálnímu a agresivnímu chování. Testosteron je totiž zodpovědný za soutěživost a touhu po páření, a v důsledku toho může dojít k velmi nebezpečným situacím - pes se může relativně snadno zranit nebo zaběhnout. Mezi nepříjemné projevy nekastrovaných psů patří také značkování teritoria močí a agresivita, a to nejen vůči ostatním psům, ale někdy i vůči lidem, dokonce i členům rodiny. To vše lze kastrací zlepšit, avšak v případě, že agresivní chování je způsobeno poruchou chování nebo nedostatečnou socializací, kastrace na to vliv mít nemusí.

Jak probíhá kastrace u psa?

Obecně se doporučuje nechat psa kastrovat po dosáhnutí pohlavní dospělosti v závislosti na plemeni a velikosti pacienta. Existuje však několik výjimek. Psi velkých plemen mohou být náchylnější k určitým ortopedickým problémům, pokud jsou vykastrováni příliš brzy, proto se doporučuje počkat minimálně do 9 až 12 měsíců věku. Pokud máte velmi plachého psa, je také vhodné s kastrací nějakou dobu počkat, aby pes dospěl a získal větší jistotu v situacích, kdy se bojí.

Předoperační vyšetření
Operační výkon
Pooperační fáze a rekonvalescence
Pes po kastraci bývá obecně mazlivější a klidnější.
Vykastrovaní psi bývají obecně mazlivější a přítulnější.

Chování psa po kastraci

Agresivní chování psa se po kastraci pravděpodobně zlepší, ale pouze v případě, že příčina agrese souvisí s hladinou samčích hormonů. Většina psů je po kastraci klidnější a přítulnější a zmírní se i jejich tendence běhat za fenami. Kromě změn chování způsobených vlivem testosteronu se v domácím prostředí obvykle zlepší situace se značkováním.

Co kastrace nevyřeší?
Kastrace neřeší nevhodné chování, které pramení ze strachu z lidí nebo jiných psů, ze špatné socializace nebo nedostatečného výcviku.

Časté otázky při zvažování kastrace

Jak dlouho trvá kastrace psa?
Jsou s operací spojena nějaká nebezpečí?
Kolik stojí kastrace psa?
Jaká jsou možná negativa kastrace psa?
Může kastrace způsobit povahové změny?

Články k tématu Kastrace psa – kdy se doporučuje a jak probíhá?

O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora

Upozornění