Jak vybrat filtrační konvici?
Šetřete svou peněženku i přírodu tím, že budete pít kohoutkovou vodu. Řešení máme i v případě, že vám z vodovodu neteče úplně dobrá – v dnešním článku vám totiž představíme filtrační konvice a jejich funkce, výhody i nevýhody. Po jeho přečtení budete vědět, na co byste se při výběru filtrační konvice nejvíce zaměřit.
Použití filtrační konvice
Ne každý má k dispozici dobrou kohoutkovou vodu. Pitná voda má zákonné parametry a standardy, ale liší se tvrdostí i chutí. Protože však kuchyňský vodovodní kohoutek představuje nejen dostupný a pohodlný, ale také velmi levný zdroj vody, vyplatí se uvažovat nad tím, že mu dáte přednost před vodou v PET lahvích ze supermarketu.
Filtrační konvice zlepšuje chuť vody a snižuje její tvrdost i obsah škodlivých látek. Hodí se k přípravě vody, kterou hodláte přímo vypít, i k přefiltrování vody na vaření či do konvice, kávovaru a dalších spotřebičů.
Jak funguje filtrační konvice?
Nejde o žádné složité, elektricky napájené zařízení. V základní podobě jde o dvojitou nádobu, kdy do konvice napustíte přes vnitřní nádobu vodu, filtr zachytí to, co má, a propustí vodu přefiltrovanou, kterou si hned můžete nalít nebo ji jinak použít.
Připomínáme také, že běžná filtrační konvice není všemocná: slouží k filtrování standardně čisté, pitné vody z kohoutku. Není vhodná k vyčištění vody z kaluže či rybníka ani například nepitné vody ze studny. K tomu slouží „v polních podmínkách“ specializované vybavení, např. outdoorové či armádní, a u domů speciální, profesionální čističky.
Filtrační stupně
Filtrace je několikastupňová. Konkrétní řešení se sice u jednotlivých výrobců mohou lišit, ale proces obvykle probíhá tak, že první filtr zachytí hrubší nečistoty, iontový filtr vodu zbaví většiny vodního kamene, aktivní uhlí sníží množství nežádoucí látek a velmi jemný filtr pak zachytí i extrémně jemné usazeniny.
Existují i důkladnější, vícestupňové filtry, které například dokážou odstraňovat chlór nebo mikroorganismy – konkrétnější (a samozřejmě pravdivé, testy podložené) informace by měl vždy nabízet výrobce.
Hlavní výhody filtrační konvice
- Levná, chutná, zdravá voda. Není-li vaše kohoutková voda dost dobrá, filtrační konvice pomůže, a navzdory všem nákladům by se měla její cena (a cena filtrů) vrátit při porovnání s nakupováním PET lahví.
- Prodlužuje životnost spotřebičů. Pokud máte tvrdou vodu, měli byste ji filtrovat například při plnění kávovaru nebo rychlovarné konvice. Právě do nich je vhodné vlévat filtrovanou vodu, aby se nezanášely vodním kamenem.
- Snadné a komfortní používání. Nejde o žádný komplikovaný přístroj. Použití je snadné pro dospělé i děti.
- Rozsáhlá nabídka modelů. Seženete konvici pro mnohačlennou rodinu, kompaktní filtrační lahev vhodnou na cesty, designové modely, konzervativní modely i různé speciality.
- Je ekologická. Ekologičtější než PET lahve. Filtry se sice musejí měnit, ale použité se zpravidla dají buď vyhodit k recyklaci (menší množství odpadu než zmíněné PET lahve), nebo přímo odevzdat na odběrných místech.
Hlavní nevýhody filtrační konvice
- Musíte měnit filtry. Obvykle je výměna nutná nejpozději po měsíci. Závisí to pochopitelně na přefiltrovaném objemu (průměrná výdrž filtru je 100–150 l) a kvalitě vody, již filtrujete.
- Nenapijete se okamžitě. Z kohoutku si napustíte vodu hned, filtrační konvice potřebuje až několik desítek sekund.
- Filtr nenahradí převaření. Ani filtrovaná voda, jakkoli je kvalitní, není na úrovni kojenecké vody. Miminkům ji tedy i po filtrování musíte převařit.
- Nepřicházíte také o to dobré? Při výběru si dejte pozor na to, co všechno filtr odstraňuje. Ty kvalitní zbaví vodu škodlivin, ale zachovávají minerály jako vápník a hořčík, které jsou naopak vysoce žádoucí.
Jak vybrat filtrační konvici?
- Jaké jsou její filtrační vlastnosti? Ve výhodách a nevýhodách jsme zmiňovali, co všechno dobrá konvice umí odfiltrovat, a co by naopak filtrovat neměla. Na stránce produktu (případně u výrobce) byste měli najít přesné informace ohledně procesu filtrace a jeho účinnosti.
- Jaký má objem? To je základní parametr a při výběru byste měli zohlednit, jestli bude sloužit jen vám (například v kanceláři), nebo ji má používat celá, mnohačlenná rodina. Také popřemýšlejte nad tím, jestli se konvice má vejít do chladničky, nebo bude stát například na kuchyňské lince či na stole.
- Kolik stojí provoz? Určitě byste měli alespoň zhruba propočítat, jakou budete mít spotřebu vody. Kolik stojí samotná konvice, jakou životnost v litrech nabízí jeden filtr, kolik jich je v balení a kolik stojí náhradní. Nemělo by jít o nijak složitý výpočet, ale je důležitý.
- Jak konvice vypadá a z čeho je? Je možné, že chcete mít konvici umístěnou v lednici a vůbec vám nezáleží na tom, jak vypadá. Možná naopak chcete vodu z ní nabízet návštěvám nebo ji mít trvale postavenou na stole. Konvice se dělají z plastu i ze skla, v různých tvarech i barvách, takže si určitě bez problémů vyberete.
- Na čem ještě záleží? Například na tom, jak rychle konvice pracuje – za jak dlouho se dočkáte sklenice vody nebo přefiltrovaného litru a půl pro kávovar? Dá se konvice umývat v myčce nádobí? A co manipulace s konvicí? Plní se komfortně, například výklopným víčkem? Jakým způsobem indikuje opotřebení filtru? Vyhazují se filtry do odpadu, nebo výrobce nabízí nějaký vlastní program recyklace?
Filtrační konvice BRITA
Mezi nejoblíbenější výrobce patří německá BRITA, jejíž standardní filtrační konvice i jiné filtrační produkty najdete i v našem e-shopu. Ona „jiná“ řešení zahrnují například filtr, který můžete nasadit přímo na vodovodní kohoutek (bez instalatéra). Za zmínku také stojí konvice s chytrými indikátory a displeji, jež připomínají nutnost výměny filtru. Ty nevyžadují napájení, integrovaná baterie má výdrž až pět let.
Filtrační konvice Phillips
Další osvědčenou značkou je Philips, jehož produkty rovněž naleznete v naší nabídce. Kromě klasických konvic stojí za zmínku kompaktní cestovní lahve a termolahve. Povedená je také kvádrová filtrační nádoba o objemu 3 litry, která se vejde do dvířek chladničky, přefiltruje 1 litr za minutu a umí vodu nalévat stisknutím tlačítka (nabíjí se jen cca jednou měsíčně, a to přes běžné USB-C jako mobilní telefon).
Filtry do konvice
Jak jsme zmínili výše, ke každé filtrační konvici budete muset pravidelně dokupovat nové filtry – jejich životnost obvykle činí 100–150 litrů, měnit byste je měli po měsíci používání.
Dobrá zpráva je, že je to nutné „jen“ z toho důvodu, aby konvice fungovala. Pokud byste filtr nevyměnili, budete prostě pít nefiltrovanou vodu; nemusíte se bát, že by filtr začal do vody vracet nečistoty zachycené za dobu své životnosti. Používat filtrační konvici bez filtru je nicméně nesmyslné, zbytečné, takže jednoznačně doporučujeme výměnu v souladu s pokyny výrobce. Ceny se sice průběžně mění, ale obecně můžeme říct, že nový filtr stojí 100–200 Kč. Většina výrobců přitom nabízí balení více kusů, která bývají o poznání výhodnější než pořízení jednoho filtru – klidně až o 30 %.