Jak vybrat čističku vzduchu?

17. 1. 2025 · 8 minut čtení

Chcete zlepšit kvalitu vzduchu ve svém domácnosti? Jste zvlášť citliví na prach, plísně či roztoče, alergičtí na pyly nebo se obáváte bakterií a virů? Čistička vzduchu je ideálním řešením. V čem konkrétně může pomoct a jaká kritéria jsou při výběru čističky vzduchu důležitá? 

Zdeněk Král
Zdeněk Král
Jak vybrat čističku vzduchu?

Na co se čistička vzduchu používá?

Čistička vzduchu rozhodně není zařízení, které by bylo určené jen do „špinavých“ prostor – naopak je vhodná téměř do každé domácnosti. Kvalitní čistička vzduchu dokáže odstranit i více než 99 % škodlivin - roztoče, pyly, bakterie i viry.

Související kategorie produktů:

Čistička vzduchu – jaké nečistoty dokáže odstranit?

Moderní čističky vzduchu – obzvlášť ty s vícestupňovou filtrací – jsou velmi účinné. Ze vzduchu dokážou odstranit naprostou většinu prachu, alergenů, roztočů, mikroorganismů včetně bakterií, … a také zápach. Vždy záleží na výkonu, na případném zanesení filtrů a na konkrétních podmínkách v místnosti. Za běžných okolností ale poslouží čistička vzduchu na výbornou a oceníte ji jak v případě, že jste například alergici, tak v případě, že jste zcela zdraví.

Nejlepší čističky vzduchu se mohou pochlubit ověřenými testy či certifikáty, které potvrzují jejich účinnost ve vztahu k alergiím. Na evropské úrovni jsou uznávané certifikáty ECARF a Allergy UK, které jsou udělovány nezávislými alergologickými autoritami.

Filtrace vzduchu – hlavní typy

Moderní čističky často nabízejí vícestupňovou filtraci – každý filtr specializovaný na jiný druh nečistot. I běžné, cenově dostupné čističky většinou kombinují tři i více filtrů.

HEPA filtr

Uhlíkový filtr

UV „filtr“ (UV lampa)

Předfiltr a další druhy filtrů

V jaké kombinaci se čističky vzduchu nabízejí?
Pokud zároveň ve vaší místnosti řešíte suchý vzduch, existuje kombinace čističky vzduchu se zvlhčovačem, tedy přístroj 2v1, který vám může ušetřit finance a ve srovnání se dvěma samostatnými spotřebiči i místo.

Detailní informace, jak vybrat zvlhčovač vzduchu, najdete v našem dalším článku.

Kvalitní čistička vzduchu dokáže odstranit i více než 99 % škodlivin.
Moderní čističky vzduchu nepropustí většinu bakterií ani pyly.

Malá a velká místnost – jakou čističku vzduchu použít?

Při výběru čističky vzduchu hodně záleží na výkonu (viz další bod tohoto článku). To, jaký výkon potřebujete, se odvíjí od velikosti místnosti. Čeká nás trocha matematiky – sice jen násobení a dělení, ale kvůli desetinným číslům v rozměrech možná oceníte kalkulačku.

Výrobci často uvádějí, do jak velkých místností je jejich čistička vhodná. Nejčastěji v parametrech najdete metry čtvereční (m²), tedy podlahovou plochu. 

Například menší ložnice ve dvoupokojovém bytě v novostavbě může mít plochu 4,5 × 3 metry. Obývací pokoj bude větší, my si vymyslíme příklad 8 × 4 metry.

Příklad:

Podlahová plocha ložnice: (4,5 × 3) m = 13,5 m²

Podlahová plocha obývacího pokoje: (8 × 4 ) m = 32 m²

Nenáročným uživatelům toto číslo stačí – je sice orientační, ale dostatečné. Pokud ovšem vlastníte například starší rodinný dům s vysokými stropy, měli byste koupit buď trochu naddimenzovaný model, nebo si výpočtem ověřit, že vámi vybraná čistička výkonově postačí.

Čistička vzduchu a výkon
Vzduchový průtok by měl dosahovat zhruba dvojnásobku objemu vzduchu v místnosti. Pro alergiky by to měl být až čtyřnásobek.

Čistička vzduchu a výkon

Samotný výkon čističky udává, kolik metrů krychlových (m³) projde zařízením za hodinu. Abyste zjistili, jaký je optimální výkon, potřebujete znát objem místnosti a potřeby konkrétního uživatele.

Optimální minimální výkon zjistíte tak, že objem místnosti vynásobíte 2–4× (tedy kolikrát se za hodinu vymění/vyčistí vzduch). Běžnému uživateli stačí dvojnásobek objemu místnosti. Pokud čističku vzduchu pořizujete opravdu ze zdravotních důvodů, pro alergika, pro miminko apod., měli byste násobit až 4×. I tady se ale hodí trochu naddimenzovat, například pokud chcete mít puštěnou čističku přes noc na nižší výkon. Číslo uvedené v parametrech totiž bývá maximum.

Jak vypočtu optimální výkon čističky vzduchu?

Objem místnosti získáte tak, že podlahovou plochu vynásobíte ještě výškou stropu. V tom případě se počítá se standardní výškou stropu, což je u novějších bytů 2,6 metru. 

Příklad:

Objem ložnice = Podlahová plocha ložnice: (4,5 × 3) × výška stropu 2,6 m = cca 35 m³

Objem obývacího pokoje = Podlahová plocha obýv. pokoje: (8 × 4) × výška stropu 2,6 m = cca 83 m³

Optimální minimální výkon čističky vzduchu bude následující:

Příklad:

Ložnice běžného uživatele: (35 × 2) m³ = výkon min. 70 m³/hod.

Obývací pokoj běžného uživatele: (83 × 2) m³ = výkon min. 166 m³/hod.

Ložnice alergika: (35 × 4) m³ = výkon min. 140 m³/hod.

Obývací pokoj alergika: (83 × 4) m³ = výkon min. 332 m³/hod.

Hlučnost čističky vzduchu

Většina čističek využívá ke vhánění a vypouštění vzduchu ventilátor. Šumění proudícího vzduchu může být jak uklidňující (cca 30 dB), tak rušivé (70 dB). Roli hraje také to, že čističku budete pravděpodobně používat několik hodin denně. Pokud odjíždíte do práce a necháváte přístroj pracovat v prázdném bytě, na hluku vůbec nezáleží. Pokud vedle ní budete spát, je hlučnost zásadní.

Věnujte proto při výběru pozornost jak maximální úrovni hluku, tak možnosti regulovat výkon nebo tomu, zda přístroj nabízí například tichý noční režim.

Jakou hlučnost by měla mít kvalitní čistička vzduchu?
Samozřejmě platí, že čím tišší bude (dostatečně výkonná) čistička, tím lépe. Dá se také obecně říct, že aby nebyla hladina hluku v domácnosti rušivá, neměla by v noci přesahovat 30 dB, přes den 40 dB.

Spotřeba čističky vzduchu

Čistička není jako rychlovarná konvice – nebude denně puštěná 3 minuty, ale třeba 12 hodin. I proto hodně záleží na spotřebě (příkonu), a to jak na teoretické, „papírové“, maximální, tak na reálné, která se může lišit například v závislosti na zapnutém stupni výkonu.

Každopádně vás můžeme rovnou uklidnit. Rychlovarná konvice má spotřebu třeba i 1 000 W, zatímco většina čističek má příkon přibližně jako stará, neúsporná žárovka – průměrně například 50 W.

Co to znamená konkrétně? Je popravdě trochu zbytečné počítat vzorovou spotřebu, protože pracujeme s příliš mnoha proměnnými. Jaký má čistička opravdu příkon? Na jak dlouho ji pouštíte? Kolik platíte za elektřinu?

Nechceme vás ale odbýt. Můžeme tedy například říct, že pokud bude čistička spotřebovávat 50 W (což je reálné) a pokud byste ji zapínali na dlouhých 12 hodin denně, vejdete se ročně do 3 tisíc Kč i při celkové ceně 12 Kč/kWh. To je do 250 Kč měsíčně za čistý vzduch.

Pokud máte nižší celkovou cenu za kWh, pokud budete čističku pouštět na kratší dobu, pokud máte úspornější model atd., můžete se dostat i na polovinu či třetinu. Naopak pokud byste z jakéhokoli důvodu měli čističku puštěnou nonstop, mohou náklady vzrůst – to se ale při extrémním použití dá očekávat.

Jaké funkce a vlastnosti navíc při koupi hledat?

Ionizátor
Údržba čističky
Ergonomie a dálkové ovládání
Časovač
Automatický senzor kvality vzduchu
Noční režim

Články k tématu Jak vybrat čističku vzduchu?

O autorovi
Zdeněk Král
Zdeněk Král
S e-shopem Dr. Max mám to potěšení spolupracovat od roku 2016. Jsem lektor češtiny pro Čechy, korektor, překladatel a textař se zaměřením na cokoli technologického. Píšu články zaměřené například na spotřební elektroniku, od holicích strojků přes zvlhčovače vzduchu až po chytré hodinky. Jako nadšený a aktivní tatínek se zajímám také o dětská témata (přiznávám, že se občas radím s manželkou), takže mé jméno můžete najít také u článků o přístrojích pro miminka, starší děti a rodiče. Kromě toho, že moje práce a moje rodina jsou zároveň mými koníčky, také miluji hudbu, humor všeho druhu, rád se učím cizí jazyky a nikdy nepohrdnu dobrou knížkou.
Číst více od autora
O autorovi
Zdeněk Král
Zdeněk Král
S e-shopem Dr. Max mám to potěšení spolupracovat od roku 2016. Jsem lektor češtiny pro Čechy, korektor, překladatel a textař se zaměřením na cokoli technologického. Píšu články zaměřené například na...
Číst více od autora

Upozornění