Hyperkalemie – příznaky a léčba
Hyperkalemie označuje stav, při kterém je v krvi příliš vysoké množství draslíku. Typicky jde o projev snížené funkce ledvin, hyperkalemie však může být vyvolána i některými nemocemi nebo léky. Představuje rizikový faktor pro vznik srdeční arytmie a může člověka ohrozit i na životě. Léčba proto musí být vždy rychlá a důsledná. Co je dobré vědět o hyperkalemii, jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby?
Obsah článku
Co je to hyperkalemie?
Draslík je jedním ze základních minerálů, které tělo potřebuje pro udržení životních funkcí. Zvlášť důležitý je pro srdce, svaly a nervy – pomáhá regulovat hladiny tělních tekutin, ovlivňuje svalové kontrakce a nervové impulzy, přenáší živiny do buněk a odpadní produkty ven z buněk.
Draslík získáváme z potravin a nápojů, které konzumujeme. Za normálních okolností jsou ledviny schopny regulovat hladinu draslíku (přesněji draselných iontů) v krvi. Přebytečný draslík odchází z těla ven v moči. Pokud ledviny nefungují správně, přestávají filtrovat odpadní a přebytečné látky včetně draslíku. Draslík se tak postupně začne v krvi hromadit.
Akutní hyperkalemie je stav, kdy během krátké doby dojde k významnému nárůstu hladiny draslíku. Může být důsledkem konkrétní události, jako je zranění. Chronická hyperkalemie se rozvíjí postupně, typicky jako dopad dlouhodobého onemocnění ledvin. Nebezpečné mohou být oba stavy, mohou vést k bušení srdce, arytmii až náhlé smrti.
Příčiny hyperkalemie
Hyperkalemie a její příznaky
Při mírné hyperkalemii nemusíte mít žádné příznaky nebo je můžete snadno přehlédnout. Jsou nespecifické a často nevedou k myšlence na potíže s hladinou draslíku. Střídavě přicházejí a odcházejí nebo se postupně rozvíjejí v průběhu týdnů a měsíců.
Mezi příznaky pokročilé hyperkalemie vedle výše uvedených může dále patřit bolest na hrudi, dušnost, zvracení i arytmie (zrychlený nebo nepravidelný tep).
Diagnostika hyperkalemie
Diagnostika se opírá o anamnézu (pohovor s pacientem), krevní testy a posouzení hydratace, funkcí ledvin a srdce.
Při diagnostice hyperkalemie může lékař využít elektrokardiogram (EKG), který snímá elektrickou srdeční aktivitu. Draslík ovlivňuje děje na srdeční membráně. Při nadměrné hladině draslíku může lékař na EKG snímku nalézt abnormality. Míra zjištěné odchylky však nemusí vždy odpovídat tíži hyperkalemie.
Léčba hyperkalemie
Cílem léčby hyperkalemie je zbavit tělo přebytečného draslíku a stabilizovat činnost srdce.
Diuretika jsou látky podporující odvod vody a minerálů včetně z těla. Konkrétně jde o silné „kličkové“ diuretikum furosemid nebo mírněji působící „thiazidová“ diuretika hydrochlorothiazid a indapamid.
Při léčbě hyperkalemie je nezbytné omezit nebo vysadit dlouhodobě užívané léky, které mohou krevní hladinu draslíku zvyšovat. Zmínit je na místě ACE inhibitory, kalium šetřící diuretika, případně i beta-blokátory, což jsou skupiny léčiv velmi často používané při léčbě vysokého krevního tlaku a srdečního selhání. Dále mohou krevní hladiny draslíku zvyšovat nesteroidní antiflogistika včetně ibuprofenu (tyto léky proti bolesti a horečce by měly být vždy podávány jen krátkodobě). Výčet léků zvyšujících hladinu draslíku v krvi je širší. Jakékoliv změny medikace je třeba vždy provádět po předchozí dohodě s lékařem.
Hemodialýza se využívá při dlouhotrvající hyperkalemii, kdy konzervativní léčba selhala. Tato metoda využívá zařízení, které mimotělně filtruje krev, aby se z ní odstranily toxiny, přebytečné minerály včetně draslíku a přebytečná voda. Z hemodialýzy mají největší prospěch pacienti s akutním selháním ledvin nebo s život ohrožujícími případy hyperkalemie.
Při léčbě akutní hyperkalemie, při které hrozí srdeční zástava, může lékař k okamžité stabilizaci srdeční membrány podat nitrožilně roztok vápníku. Nástup účinku je okamžitý. K rychlému přesunu draslíku z krve do buněk lze využít i nitrožilního podání inzulinu spolu s glukózou nebo inhalačního podání salbutamolu.
Dietní opatření
Při zvýšené hladině draslíku v krvi je třeba nejen podpořit odvod draslíku z krve (viz předchozí odstavec Léčba), ale důležité je i snížit jeho příjem. Je třeba vysadit léky a doplňky stravy s obsahem draslíku a je vhodné omezit konzumaci potravin, které jsou bohaté na draslík:
Hyperkalemie u dětí
Hyperkalemie se může rozvinout ve kterémkoliv věku, může postihnout i děti. U novorozenců mluvíme o hyperkalemii při krevní hladině draslíku nad 6 mmol/l, u ostatních dětí nad 5,5 mmol/l. Častěji se s ní setkáváme u hospitalizovaných dětí. V případě náhlého vzestupu draslíku v krvi, abnormálního nálezu EKG nebo při snížené funkci ledvin je na místě okamžitě zahájit léčbu, jejímž cílem je srovnání hladiny draslíku a zabránění rozvoje vážných arytmií nebo zástavy srdce. Léčba je u dětských pacientů obdobná jako u dospělých.