Dopamin – proč je důležitý pro zdraví těla a „štastný“ život?
Dopamin je látka, která se uvolňuje během příjemné situace a současně je jedním z nejdůležitějších neuropřenašečů v lidském mozku. Záplava dopaminu ve vás může vyvolat pocit euforie, jeho nedostatek může naše zdraví negativně ovlivnit. Jaké funkce má dopamin v našem těle, která onemocnění se s nízkou hladinou dopaminu dávají do souvislosti a jak si zajistit dostatek tohoto hormonu?
Obsah článku
Co je to dopamin?
Dopamin neboli hormon štěstí je organická chemická látka ze skupiny katecholaminů, která přirozeně vzniká v mozku obratlovců. Dopamin je neurotransmiter, jehož úkolem je přenášet informace (nervové vzruchy) mezi jednotlivými buňkami. V těle vzniká z aminokyseliny tyrosinu. Poškození dopaminových drah souvisí se vznikem Parkinsonovy choroby, schizofrenie či bipolární afektivní poruchy.
Funkce dopaminu v našem těle
Dopamin působí na různé oblasti v našem těle. Nejznámější je jeho spojitost s centrem odměn v mozku, má ale také vliv na koordinaci těla, svalový tonus, pozitivní myšlení, funkci srdce a ledvin, spánek a jeho kvalitu, paměť a soustředění. Dopamin prochází dalšími biochemickými přeměnami a podílí se na syntéze noradrenalinu a adrenalinu. Je zodpovědný za regulaci sekrece dalších důležitých hormonů, jako je prolaktin. Ve slinivce břišní je zodpovědný za snížení množství inzulínu vylučovaného beta buňkami.
Příznaky nedostatku dopaminu
Mezi hlavní příznaky nedostatku dopaminu patří únava, netečnost, depresivní pocity, úzkosti, nedostatek energie, problémy se soustředěním, nespavost, nízké libido, vnitřní napětí, ztráta motivace, poruchy pohybového aparátu, chuť na sladké a zvýšená potřeba kofeinu.
Příčiny nedostatku dopaminu
Nízká hladina dopaminu ovlivňuje nejen chování, ale také fyzické funkce. Příčin nedostatku této látky existuje několik, ale asi nejznámějším faktorem je stárnutí. S rostoucím věkem se snižuje počet neuronů produkujících dopamin a tento fakt může vést k neurodegenerativním nemocem. Příkladem je Parkinsonova choroba, u které dochází k postupnému odumírání mozkových buněk v oblasti substantia nigra (černá substance), která normálně produkuje dopamin. To způsobí pokles jeho hladiny a pacient není postupně schopen ovládat nebo kontrolovat pohyb. Více se na téma Parkinsonova choroba dočtete v našem dalším článku.
Další příčinou může být závislost na drogách nebo alkoholu. Tyto látky zpočátku hladinu dopaminu zvýší a způsobí tak pocity euforie. Následkem je ale snížení vlastní produkce dopaminu. Množství dopaminu může snížit také stres, nedostatečný spánek nebo genetika.
Jak zvýšit hladinu dopaminu?
Ideální cestou, jak zvýšit hladinu dopaminu, je přirozený způsob. Především životní styl, strava, cvičení a další aktivity mají vliv na tvorbu dopaminu v těle. Mějte pravidelný a kvalitní spánek, poslouchejte oblíbenou hudbu, omezte pití kávy a snižte příjem cukru, jezte potraviny bohaté na aminokyselinu tyrosin (maso, ryby, mléčné výrobky, oves), meditujte a relaxujte, sluňte se a pravidelně cvičte.
V případě Parkinsonovy nemoci je lékem volby levodopa. Vstřebává se z tenkého střeva a krví putuje do mozku, kde se mění na dopamin. V černé substanci dojde ke stabilizaci hladiny dopaminu, a tím ke zlepšení příznaků a psychiky.
Po konzultaci s lékařem lze zvážit nasazení některých doplňků stravy, jako jsou tyrosin, L-theanin, vitamín D, vitamíny B5 a B6, omega-3 esenciální mastné kyseliny.