![Diabetické desatero](/_i/-1355591086.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fce50b5666cd06_Diabetick_desatero.jpg&format=webp)
Diabetické desatero
Ke Světovému dni diabetu, který připadá na 14. listopadu, představujeme Diabetické desatero – soubor režimních opatření a doporučení, která při dlouhodobém dodržování dokážou udržet diabetes v únosných mezích. Neznamená to, že dojde k úplnému vyléčení, ale zdravotní stav se může významně zlepšit.
![Diabetické desatero](/_i/-1355591086.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fce50b5666cd06_Diabetick_desatero.jpg&format=webp)
Co přesně je diabetes?
Diabetes neboli cukrovka je nemoc, při které tělo není schopno vytvářet dostatek inzulinu nebo ho neumí správně využívat. Inzulin je hormon vytvářený slinivkou břišní, který je potřebný k přenosu glukózy (cukru) z krve do buněk, jež ji používají jako zdroj energie. Když inzulin chybí nebo nefunguje správně, glukóza zůstává v krvi. S postupem času může vysoká hladina glukózy v krvi poškodit mnoho tkání v těle.
Každý pacient s diabetem by měl přistupovat k léčbě diabetu i dalších přítomných nemocí svědomitě a měl by dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jedině tak může udržet diabetes pod kontrolou a odvrátit závažné zdravotní komplikace, ke kterým diabetes může vést.
Jak lze přispět ke zlepšení zdravotního stavu při diabetu?
- Hlídejte si svou hladinu cukru. Pravidelné měření cukru v krvi pomocí glukometru výrazně přispívá k účinné a bezpečné léčbě.
- Dodržujte správné stravovací návyky. Jezte pravidelně a menší porce. Myslete na dostatek vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. Omezte tučná a smažená jídla, hlídejte si příjem cukru a nepřekračujte doporučený příjem soli (uzeniny, polotovary, fastfood apod.). Myslete i na dostatečný pitný režim.
- Udržujte si správnou tělesnou hmotnost. Nadváha výrazně zvyšuje riziko rozvoje komplikací diabetu.
- Užívejte léky správně. Nezapomínejte na pravidelné užívání svých léků. Léky, které neužíváte, nemohou pomáhat. U některých z nich je nutné brát ohled na příjem stravy, dbejte proto při užívání léků vždy pokynů lékaře a lékárníka.
- Nekuřte. Kouření výrazně zvyšuje riziko rozvoje komplikací diabetu.
- Pravidelně se hýbejte. O vhodném pohybovém režimu pro vás se však nejprve poraďte se svým lékařem.
- Pečujte o svoji pokožku. Důležité je pravidelné promazávání kůže a pravidelná kontrola dolních končetin. Jakékoli poranění je třeba rychle a účinně řešit.
- Udržujte svůj život v rovnováze. Vyvarujte se nadměrného stresu. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku.
- Informujte své okolí. Poučte své blízké o svém onemocnění a o první pomoci v případě nečekaných komplikací. Vyplňte si průkaz (kartu) diabetika a noste ho vždy při sobě.
- Docházejte na pravidelné kontroly k lékaři. Vyhledejte lékaře také při výskytu nových zdravotních potíží, některé z nich totiž s diabetem mohou souviset.