Co by měla obsahovat domácí lékárnička?
Domácí lékárnička – první pomoc po ruce
Najdete ji prakticky v každé domácnosti. Bohužel mnohdy s vybavením, které není kompletní nebo jehož použitelnosti už dávno vypršela. Přitom dobře vybavená lékárnička vám může často pomoci efektivně reagovat nejen na na běžná zranění, ale i mimořádné události, které se navíc mohou přihodit mimo ordinační hodiny vašeho ošetřujícího lékaře.
Lékárnička a její obsah
Domácí lékárnička by měla obsahovat přípravky, které jsou určeny k ošetření běžných zdravotních problémů členů rodiny, jakými jsou například zvýšená teplota/horečka, průjem, zácpa, kašel, rýma či drobná poranění (odřeniny, pořezání, tříska, opaření). Vyplatí se mít také pomůcky v případě dalších nepříjemností, jaké představuje například přisáté klíště či alergická reakce po bodnutí hmyzem.
Až budete mít potřebné věci pohromadě, popřemýšlejte, kam lékárničku umístit. Nejvhodnějším místem pro domácí lékárničku je místo mimo dosah dětských ručiček. Léky mají pro děti často atraktivní vzhled a mohlo by dojít k nechtěnému spolknutí. Dojde-li k spolknutí léků, volejte okamžitě svému dětskému lékaři.
Co bychom mohli potřebovat?
- Teploměr.
- Dezinfekci na drobná poranění jako odřeniny nebo pořezání. Pro děti je mimořádně vhodné vybrat roztok, který neštípe, případně krém „2 v 1“, který dezinfikuje a zároveň hojí.
- Náplasti s polštářkem v různé velikosti (pro děti s obrázkem).
- Náplast bez polštářku.
- Sterilní gázové čtverce.
- Sterilní obvaz.
- Elastické obinadlo.
- Pinzetu a nůžky.
- Gumové škrtidlo.
- Přípravek na výplach očí. Vhodný je při odstraňování cizích tělísek z očí.
- Přípravek na tlumení teploty a bolesti. Pro děti máme na výběr mezi sirupem a čípky.
- Přípravek proti průjmu. Pro děti je vhodné volit přípravek, který není černý a nenavozuje tak nesouhlas při podávání léku.
- Léky či kapky na alergii
Související kategorie produktů
Před použitím jakéhokoliv přípravku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Přípravek, který jste použili na podobný problém u dospělého člena rodiny, nemusí být vhodný pro dítě. Jestli jste již přípravek dítěti podávali, nezapomeňte v příbalovém letáku překontrolovat dávku podle aktuální hmotnosti dítěte. Při uchovávání léků v domácím prostředí je potřebné sledovat dobu použitelnosti, dodržovat podmínky pro uchovávání a dobu použitelnosti po otevření přípravku.