Čištění uší – co opravdu funguje na ušní maz?

18. 11. 2024 · 4 minuty čtení

Ušní maz zabraňuje vysychání uší, odvádí nečistoty a chrání uši před choroboplodnými zárodky. Uši mají samočisticí schopnost a průběžně se ušního mazu zbavují. U řady lidí se však ušní maz hromadí a může vyvolat nepříjemnosti – zvonění, závrať, bolest nebo dočasnou ztrátu sluchu. V takových případech je vhodné věnovat pozornost pravidelnému čištění uší – důležité je však vědět, jak na to. Jak si správně čistit uši? Co je ušní maz a jak ovlivňuje naše zdraví?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Čištění uší – co opravdu funguje na ušní maz?

Jak často si čistit uši?

Mnozí lidé si nemusí čistit uši nikdy, protože u nich výborně funguje samočisticí schopnost ucha. Ušního mazu se efektivně zbavují a mazové zátky se u nich nevytváří. Pro řadu lidí je naopak ušní hygiena nutností, protože mají zvýšenou tendenci ke tvorbě mazových zátek. V těchto případech je vhodné dlouhodobě čistit uši 1 – 2x týdně. Pro rychlé rozpuštění již vzniklé mazové zátky se používají vhodné ušní přípravky 3 – 5x denně nebo je možné využít profesionální čištění.

Jak si čistit uši?

Do uší nepatří žádné předměty. Nikdy si do ucha nestrkejte vatové tyčinky ani jiné předměty. Mohou zatlačit ušní maz hlouběji do zvukovodu nebo způsobit nepříjemné poranění vnějšího zvukovodu či bubínku. 

Vatové tyčinky mohou posloužit pouze na očištění vnější strany ucha. Za tímto účelem můžete použít i teplou vlhkou žínku apod.

Další zásady při čištění uší

Změkčujte ušní maz
Výplach vodou
Hlídejte správnou teplotu
S ušními svícemi velmi opatrně
Vatové tyčinky by měly sloužit pouze k čištění vnější části ucha.
Vatovou tyčinku nezasunujte dovnitř do ucha, používat by se měla pouze na očištění jeho vnější strany.

Profesionální čištění uší

Účinným a bezpečným způsobem, jak odstranit nahromaděný ušní maz, je profesionální výplach uší. Pokud vás trápí pravidelné ucpání zvukovodu mazovou zátkou, poraďte se s ORL lékařem. Vhodným řešením může být pravidelné, důkladné vyčištění uší každých 6 nebo 12 měsíců. Lékař se za pomoci otoskopu podívá, zda obtíže skutečně způsobuje nahromaděný ušní maz, či zda je viníkem cizorodý materiál nebo jiná příčina. V případě mazové zátky lékař šetrně odstraní vzniklou blokádu proudem čištěné vody nebo fyziologického roztoku. Jde o rutinní a bezpečnou metodu. Výplach může některým lidem způsobit mírné nepohodlí, závrať nebo zvonění v uších, nežádoucí účinky však odezní během jednoho dne.

Co je to ušní maz?

Ušní maz (cerumen) je žlutý až žlutohnědý voskový materiál, který se tvoří ve zvukovodu činností mazových žláz. Obsahuje cholesterol, skvalen, mastné kyseliny a mnoho dalších látek. Ačkoliv nám může na první pohled připadat nevábný a obtěžující, ve skutečnosti je důležitou součástí správně fungujícího ucha. Zajišťuje totiž přirozené samočištění. Chrání výstelku zvukovodu, odpuzuje vodu a zabraňuje vysychání uší. Brání růstu bakterií a plísní. Váže na sebe odlupující se zbytky buněk a nečistoty, které pomáhá odvádět ven. Ušní maz se z uší dostává při žvýkání a jiných pohybech čelistí. Pohybuje se z vnitřku zvukovodu do vnější části ucha. Na své cestě pak sbírá odumřené kožní buňky a jiné nečistoty, nebo dokonce i chlupy či vlasy.

Kdo je náchylnější k nadměrné tvorbě ušního mazu?
Vyššímu riziku nahromadění ušního mazu jsou vystaveny starší osoby a lidé s kožními nemocemi jako je lupénka nebo atopický ekzém.

Tvorba ušního mazu a možné komplikace

Množství ušního mazu si drží naše tělo za optimálních podmínek pod kontrolou. Při narušení této rovnováhy může dojít k hromadění ušního mazu. Mezi možné příčiny patří úzký nebo abnormálně tvarovaný zvukovod, ochlupení ve zvukovodech, poranění, častý pobyt v prašném prostředí, časté koupání nebo dráždění zvukovodu naslouchladly, špunty do uší či vatovými tyčinkami. 

Nadměrné množství ušního mazu může způsobit vícero nepříjemností:

  • svědění
  • nevolnost, závrať
  • zvonění v uchu (tinnitus)
  • pocit plnosti v uchu
  • dočasná ztráta sluchu
  • zápach z ucha, ušní infekce

Ušní maz je přirozeným regulátorem zdraví uší. Pokud nezpůsobuje potíže, nechte jej dělat svou práci a s čištěním to raději nepřehánějte. V případě hromadění ušního mazu je naopak pravidelné čištění velmi důležité – již víte, jak to dělat správně.


Články k tématu Čištění uší – co opravdu funguje na ušní maz?

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění