Čepy na mandlích – příznaky a léčba
Čepy na mandlích jsou bílé nebo žlutavé tečky, které mohou z každého polknutí udělat nepříjemnou záležitost spojenou se škrábáním, bolestí nebo pocitem knedlíku v krku. Jde o zbytky hlenu, potravy a mikrobů zachycené ve zvrásněném povrchu mandlí. Jak se čepy na mandlích dále projevují, kdy vznikají a jak se jich účinně zbavit?
Obsah článku
Co jsou to čepy na mandlích?
Krční mandle jsou útvary, které se nacházejí v zádní části ústní dutiny na obou stranách hltanu. Jsou součástí lymfatického a imunitního systému. Fungují jako první ochranná linie proti různým patogenům, které se do těla dostávají ústy. Na jejich zvrásněném povrchu se zachycují viry, bakterie a kvasinky, které se dostávají do kontaktu se zde přítomnými bílými krvinkami. Bílé krvinky proti patogenům následně zakročí.
U některých lidí se však mohou složky potravy, sliny, hlen a choroboplodné zárodky při polykání zachycovat do nepravidelných a hlubokých záhybů mandlí, kde mohou zvápenatět a ztvrdnout. Jak se zvětšují, dostanou se usedliny nad povrch mandlí, kde tvoří bělavé nebo žluté tečky (či hrudky). Ty označujeme jako čepy na mandlích. Obvykle mají velikost 1-3 mm, v některých případech však mohou dosáhnout i velikosti 1 cm.
Jak se projevuje přítomnost čepů?
Čepy na mandlích nemusí způsobovat žádné obtíže, zejména pokud jsou natolik malé, že ani nejsou pouhým okem vidět. V případě větší velikosti bývá jejich přítomnost doprovázena následujícími příznaky:
- škrábání nebo bolest v krku
- otok mandlí
- potíže při polykání („knedlík v krku“)
- bolesti uší
- kašel
Proč vznikají čepy na mandlích?
Čepy vznikají zejména tehdy, když se ve zvrásněném povrchu mandlí vytvoří hlubší záhyby, ve kterých se snáze zachycují zbytky potravy, hlenu, mrtvých buněk a mikrobů. Pokud zůstane tento materiál delší dobu uvíznutý, má tendenci se spojovat, tvrdnout a vápenatět. Častěji se tak stává v následujících případech:
Jak se léčí čepy na mandlích?
Čepy nebývají nebezpečné, avšak často způsobují nepříjemný dech a problémy s polykáním. Někdy se z povrchu mandlí uvolní samy, jindy k jejich odstranění poslouží:
- kloktání teplé slané vody
- vyvolání silného kašle
- velmi opatrné ruční odstranění za pomoci vatové tyčinky nebo zubního kartáčku
- ústní sprcha
V neúspěšných případech je na místě navštívit lékaře (praktický lékař nebo ORL specialista). K dispozici jsou následující léčebné postupy:
- ruční odstranění čepů
- užívání antibiotik – zejména v případě přerůstání bakterií
- užívání antihistaminik – v případě chronického zánětu dutin
- odstranění mandlí (tonsilektomie) – zejména v případě dlouhodobých potíží
- kryptolýza – úprava povrchu mandlí nejčastěji pomocí laseru, při které se zmenší hluboké záhyby
Existuje prevence proti čepům na mandlích?
Vzniku čepů nelze vždy zabránit, nicméně riziko lze výrazně snížit:
- pravidelnou péčí o ústní dutinu – důkladným čištěním zubů a mezizubních prostor
- nekuřáctvím
- dostatečným pitným režimem
- podporou imunitního systému v případě opakovaných infekcí
Čepy na mandlích u dětí
Tvorba čepů není omezena jen na dospělé a dospívající, ohroženy mohou být i děti. Souvisí to zejména s nedostatečnou ústní hygienou (zvlášť pokud neprobíhá důsledná kontrola dospělými) a opakovanými infekcemi dýchacích cest. Ke snížení rizika vzniku čepů patří vedle výše uvedených doporučení důsledné doléčování infekcí dýchacích cest a péče o nosní dutinu. Děti s alergiemi, jejichž nosní sliznice je dlouhodobě zduřena, vytvářejí více hlenu, který stéká do krku a může přispívat k tvorbě čepů. Proto je vhodné nosní sliznici čistit a zvlhčovat, a to mořskou vodou ve spreji nebo výplachy konvičkou. U dětí, které trpí opakovanými infekcemi dýchacích cest, je žádoucí podpořit jejich přirozenou obranyschopnost.