Čepy na mandlích – příznaky a léčba

27. 11. 2024 · 4 minuty čtení

Čepy na mandlích jsou bílé nebo žlutavé tečky, které mohou z každého polknutí udělat nepříjemnou záležitost spojenou se škrábáním, bolestí nebo pocitem knedlíku v krku. Jde o zbytky hlenu, potravy a mikrobů zachycené ve zvrásněném povrchu mandlí. Jak se čepy na mandlích dále projevují, kdy vznikají a jak se jich účinně zbavit?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Čepy na mandlích – příznaky a léčba

Co jsou to čepy na mandlích?

Krční mandle jsou útvary, které se nacházejí v zádní části ústní dutiny na obou stranách hltanu. Jsou součástí lymfatického a imunitního systému. Fungují jako první ochranná linie proti různým patogenům, které se do těla dostávají ústy. Na jejich zvrásněném povrchu se zachycují viry, bakterie a kvasinky, které se dostávají do kontaktu se zde přítomnými bílými krvinkami. Bílé krvinky proti patogenům následně zakročí.

U některých lidí se však mohou složky potravy, sliny, hlen a choroboplodné zárodky při polykání zachycovat do nepravidelných a hlubokých záhybů mandlí, kde mohou zvápenatět a ztvrdnout. Jak se zvětšují, dostanou se usedliny nad povrch mandlí, kde tvoří bělavé nebo žluté tečky (či hrudky). Ty označujeme jako čepy na mandlích. Obvykle mají velikost 1-3 mm, v některých případech však mohou dosáhnout i velikosti 1 cm.

Jak se projevuje přítomnost čepů?

Čepy na mandlích nemusí způsobovat žádné obtíže, zejména pokud jsou natolik malé, že ani nejsou pouhým okem vidět. V případě větší velikosti bývá jejich přítomnost doprovázena následujícími příznaky:

  • škrábání nebo bolest v krku
  • otok mandlí
  • potíže při polykání („knedlík v krku“)
  • bolesti uší
  • kašel
Jak lidé nejčastěji popisují čep na mandlích?
Lidé často popisují čep jako "něco, co překáží" v krku. Tento pocit může být intenzivnější při polykání, protože čep často dráždí okolní tkáně.

Proč vznikají čepy na mandlích?

Čepy vznikají zejména tehdy, když se ve zvrásněném povrchu mandlí vytvoří hlubší záhyby, ve kterých se snáze zachycují zbytky potravy, hlenu, mrtvých buněk a mikrobů. Pokud zůstane tento materiál delší dobu uvíznutý, má tendenci se spojovat, tvrdnout a vápenatět. Častěji se tak stává v následujících případech:

Časté záněty krčních mandlí
Velké krční mandle se zvětšenými záhyby
Nedostatečná ústní hygiena
Nedostatečný pitný režim
Užívání léků, které mohou vyvolat sucho v ústech
Kloktání slané vody či setření pomocí zubního kartáčku může čep na mandli pomoct odstranit.
O odstranění čepu na mandlích se můžete pokusit pomocí kloktání teplé slané vody nebo opatrného setření za pomoci zubního kartáčku (např. jednorázového). V neúspěšných případech pomůže ORL specialista.

Jak se léčí čepy na mandlích?

Čepy nebývají nebezpečné, avšak často způsobují nepříjemný dech a problémy s polykáním. Někdy se z povrchu mandlí uvolní samy, jindy k jejich odstranění poslouží:

  • kloktání teplé slané vody
  • vyvolání silného kašle
  • velmi opatrné ruční odstranění za pomoci vatové tyčinky nebo zubního kartáčku
  • ústní sprcha

V neúspěšných případech je na místě navštívit lékaře (praktický lékař nebo ORL specialista). K dispozici jsou následující léčebné postupy:

  • ruční odstranění čepů
  • užívání antibiotik – zejména v případě přerůstání bakterií
  • užívání antihistaminik – v případě chronického zánětu dutin
  • odstranění mandlí (tonsilektomie) – zejména v případě dlouhodobých potíží
  • kryptolýza – úprava povrchu mandlí nejčastěji pomocí laseru, při které se zmenší hluboké záhyby
Kdy je třeba čepy na mandlích konzultovat s lékařem?
Přítomnost čepů na mandlích by se neměla podceňovat, zvláště v případě odlišné velikost mandlí (jedna mandle je výrazně větší než druhá), krve ve slinách, při výrazných potížích s polykáním a mluvením či otoku. Také nepodceňujte současný výskyt horečky a v neposledním i delší výskyt čepů (déle jak dva týdny).
Chlapec s čepy na mandlích
Zvláště u dětí je zvýšené riziko, že přítomnost čepů na mandlí vyústí v zánět krčních mandlí. Ta se projevuje horečkou, bolestí hlavy, únavou, chrapotem a otokem uzlin na krku.

Existuje prevence proti čepům na mandlích?

Vzniku čepů nelze vždy zabránit, nicméně riziko lze výrazně snížit:

  • pravidelnou péčí o ústní dutinu – důkladným čištěním zubů a mezizubních prostor
  • nekuřáctvím
  • dostatečným pitným režimem
  • podporou imunitního systému v případě opakovaných infekcí
Za jak dlouho zmizí čepy na mandlích?
Některé čepy se samy uvolní během několika dnů, jiné mohou zůstávat na mandlích týdny. Pokud jsou čepy přehlíženy a ponechány na místě bez zásahu a změny životního stylu, mohou na mandlích zůstávat roky. Při dlouhodobé přítomnosti čepů na mandlích se zvyšuje riziko, že v místě začnou přerůstat bakterie.

Čepy na mandlích u dětí

Tvorba čepů není omezena jen na dospělé a dospívající, ohroženy mohou být i děti. Souvisí to zejména s nedostatečnou ústní hygienou (zvlášť pokud neprobíhá důsledná kontrola dospělými) a opakovanými infekcemi dýchacích cest. Ke snížení rizika vzniku čepů patří vedle výše uvedených doporučení důsledné doléčování infekcí dýchacích cest a péče o nosní dutinu. Děti s alergiemi, jejichž nosní sliznice je dlouhodobě zduřena, vytvářejí více hlenu, který stéká do krku a může přispívat k tvorbě čepů. Proto je vhodné nosní sliznici čistit a zvlhčovat, a to mořskou vodou ve spreji nebo výplachy konvičkou. U dětí, které trpí opakovanými infekcemi dýchacích cest, je žádoucí podpořit jejich přirozenou obranyschopnost.


Články k tématu Čepy na mandlích – příznaky a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění