Bylinky v těhotenství
Bylinné přípravky jsou často považovány za šetrné a bezpečné, zejména proto, že jsou přírodního původu. Ženy je v období těhotenství využívají jako doplnění pitného režimu, jako náhražku černé kávy nebo čaje, jako podporu pro bezproblémový průběh těhotenství, jako alternativu k běžným lékům nebo k mírnění těhotenských obtíží. Které bylinky jsou nejvhodnější a u kterých je potřeba být v těhotenství obezřetná, poradíme v našem článku.
Obsah článku
Byliny v těhotenství – základní doporučení
Při používání bylinek v těhotenství je třeba myslet na to, že většina bylinných přípravků na trhu spadá do kategorie doplňků stravy a na rozdíl od léčiv, která procházejí klinickými studiemi, neexistuje dostatečné množství důkazů o jejich bezpečnosti. Užívání bylin je obvykle založeno na dlouhodobé tradici, aniž by byly pozorovány nežádoucí účinky. Je třeba si ale uvědomit, že mnohé byliny skutečně mají výrazné účinky na organismus a mohou v těhotenství představovat riziko, například vyvolat děložní kontrakce vedoucí k předčasnému porodu či potratu nebo způsobit zvýšení krevního tlaku či novorozenecké vady.
Bylinky a jejich použití
Nastávající maminky, které se rozhodnou bylinky používat, by měly být při výběru bylinných produktů obezřetné, čaje nepít dlouhodobě a střídat je. Obecně platí, že těhotné ženy by neměly pít více než 1–2 šálky bylinného čaje. Je vhodné vyhnout se exotickým bylinným směsím dováženým ze zahraničí, které obsahují málo známé byliny. Pokud si těhotná žena není jistá složením bylinné směsi, měla by se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.
Spolehlivou volbou jsou speciálně formulované bylinné a ovocné směsi pro těhotné, které jsou k dostání v lékárně.
Léčivé byliny v těhotenství – které ano a které ne
Bylinky vhodné v těhotenství
těhotenství je možno označit za vhodné tyto bylinky: jahodník, kalina, maliník, pampeliška, jitrocel, borůvkové listí, borůvky a brusinky. Jako koření při přípravě jídel lze doporučit česnek, tymián a rozmarýn.
Bylinky, které lze v těhotenství užívat v omezeném množství
Jen omezeně by se měly užívat extrakty nebo čaje z meduňky, máty, heřmánku či zázvoru.
Zakázané bylinky v těhotenství
Bylinkám, kterým je lepší či dokonce nutné se v těhotenství vyhnout, je výrazně více. Těhotná žena by se měla vyvarovat užívání odvarů z fenyklu, celeru, petržele, šalvěje, skořice, tymiánu, majoránky a aloe vera (aloe v kosmetice je v pořádku). Nevhodné je také užívání odvarů z prvosenky, mučenky, anděliky, jalovce, libečku, sedmikrásky, divizny, lékořice, eukalyptu (zevně lze používat), blínu, břízy, ženšenu sibiřského, řebříčku, pískavice řeckého sena a hřebíčku. Řada z uvedených bylin má totiž silné diuretické účinky, jiné výrazně tlumivé či přímo toxické účinky. Mnohé z bylin také obsahují látky, které způsobují děložní kontrakce a překrvení pánevního dna (byly v minulosti využívány k vyvolání potratu), jiné zase aromatické silice, které vyvolávají nevolnost a zvracení.
Bylinky v těhotenství – nejběžnější druhy
Podívejme se nyní podrobněji na nejběžnější bylinky v souvislosti s těhotenstvím.
Jak vyplývá z výše uvedeného, problematika používání bylinných přípravků v těhotenství je složitá. I odborné názory na jednotlivé bylinky se mnohdy různí a celkově není k dispozici dostatek vědeckých důkazů, které by potvrdily jejich úplnou bezpečnost. Proto je třeba přistupovat k fytoterapii v těhotenství obezřetně a s rozumem a v případě nejasností se obrátit na lékaře nebo lékárníka.