Bolest jater – příčiny a léčba

7. 12. 2024 · 3 minuty čtení

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Váží okolo 1,5 kilogramu a hrají podstatnou roli v metabolických procesech, filtrují krev a zbavují tělo toxinů. Onemocnění jater představuje vážný zdravotní problém, který může ovlivnit kvalitu života, a dokonce ohrozit život. Přečtěte si více o bolesti jater a jak jí předcházet.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Bolest jater – příčiny a léčba

Bolest jater

Protože játra nemají žádné receptory bolesti (nociceptory), jakákoli pociťovaná bolest je obvykle výsledkem tlaku působícího na membránu obklopující játra – nazývanou Glissonova kapsle – která je bohatá na nociceptory. Pokud jsou játra zraněna nebo jakýmkoli způsobem infikována, otok orgánu aktivuje tyto receptory a způsobí tupou, bolestivou, generalizovanou bolest, kterou je obtížné lokalizovat. To platí zejména pro chronické stavy, jako je cirhóza, které se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Jaký se může projevit bolest jater?
Při určitých akutních stavech může být bolest ostrá a bodavá nebo může způsobit pulzující vlny bolesti, které přicházejí a odcházejí. V závislosti na příčině se může bolest objevit v přední části břicha, v zádech nebo dokonce v rameni. Mezi chronické stavy spojené s bolestí jater patří virová hepatitida, alkoholická hepatitida, ztučnění jater, portální hypertenze, Budd-Chiariho syndrom a rakovina jater.

Rizikové faktory

Bolest jater je častou známkou onemocnění jater. Určitý životní styl, ale i genetické faktory mohou predisponovat k onemocnění jater. K rizikovým faktorům tak řadíme historii těžkého užívání alkoholu, obezitu a vysoký příjem tuků ve stravě, diabetes 2. typu, rodinnou anamnézu onemocnění jater, injekční užívání drog (rizikový faktor pro hepatitidu B a C), kouření cigaret a expozice látkám toxickým pro játra.

Příčiny bolesti jater?

Mezi možné příčiny, které mají vliv na vznik bolestí, řadíme stres, kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu, nezdravou stravu a nadměrné užívání léků.

Alkohol, nezdravá strava i nadužívání léků jsou pro játra velmi zatěžující.
Játrům prokazatelně škodí nezdravý životní styl.

Příznaky bolesti jater

Všechna jaterní onemocnění nemusejí být doprovázená bolestí, v některých případech se mohou projevovat jako žloutenka (žluté zbarvení kůže nebo očí), později se mohou přidat příznaky poukazující na selhávání jater – tmavá moč, světlá stolice, svědění kůže, stolice s krví nebo černá stolice, bolesti břicha, únava, otoky nohou, nechuť k jídlu a vyšší sklon ke krvácení.

Diagnostika onemocnění jater

Základem diagnózy je tradiční pohovor s pacientem a vyšetření pohmatem. Řada pacientů s onemocněním jater nepociťuje žádné příznaky nebo uvádí nespecifické příznaky. Pokud je však přítomna bolest, zpravidla se vyskytuje na pravé straně břicha. Lékař dále provádí krevní testy, u kterých se hodnotí periferní krevní obraz, rychlost sedimentace erytrocytů a CRP, hladiny aminotransferáz (ALT, AST), indikátory cholestázy (ALP, GMT, bilirubin), hladiny lipidů a imunologické testy pro stanovení virové infekce (hepatitida B a C, infekční mononukleóza, cytomegalovirus). Nedílnou součástí diagnostiky jsou také zobrazovací metody, jako je ultrazvuk, CT vyšetření nebo magnetická rezonance. V některých případech je k posouzení stadia onemocnění nebo rozhodnutí o dalším postupu léčby zapotřebí tzv. biopsie, což je odběr tkáňového vzorku k mikroskopickému zhodnocení.

Léčba bolesti jater

Léčba bolesti jater se z velké části zaměřuje na léčbu její základní příčiny. Proto je v některých případech řešením alkoholová abstinence či redukce nadváhy. Další onemocnění mohou vyžadovat užívání léků (u ztukovatění jater, virové hepatitidy, cirhózy nebo portální hypertenze může léčba zahrnovat kombinaci léků, změnu stravy a životního stylu) či chirurgický zákrok (obstrukce žlučovodů, rakovina jater).

Prevence bolesti jater

Játra mají pozoruhodnou schopnost se sama regenerovat, hlavně je-li z organismu odstraněn alkohol a jiné toxiny. To nemusí zcela zvrátit jejich poškození, ale může to pomoci zpomalit a dokonce zastavit progresi onemocnění. Mezi základní body prevence patří abstinence alkoholu, omezení příjmu potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a soli, konzumace vyvážené stravy bohaté na čerstvé ovoce, zeleninu, bílkoviny a celozrnné výrobky, omezení nadváhy, zanechání kouření, dostatečný pohyb a příjem tekutin.

Bolest jater u dětí

Pokud si dítě stěžuje na bolesti bříška, je vždy vhodná návštěva lékaře. Ten provede patřičná vyšetření a určí další postup léčby. Jestliže jsou přítomny další příznaky jako například horečka, světlá stolice, zvracení, mdloby apod., vyhledejte lékaře okamžitě.


Články k tématu Bolest jater – příčiny a léčba

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora

Upozornění