Bolest hlavy u dětí
Bolesti hlavy jsou běžným problémem u dětí i dospívajících a jejich výskyt má bohužel vzrůstající tendenci. Stejně jako u dospělých se i u dětí mohou objevit různé typy bolestí hlavy, včetně migrén nebo bolestí hlavy souvisejících se stresem. Více se o tomto tématu dočtete v následujícím článku.
Obsah článku
Co je to bolest hlavy?
Kosti lebky a mozková tkáň nebolí, jelikož nejsou protkány nervovými vlákny přenášejícími bolest. Bolestivost způsobují nervové pleteně a nervy, které probíhají mezi kůží a lebečními kostmi, svaly a cévami.
Typy bolestí hlavy
Podle příčiny vzniku dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární.
Bolest hlavy – migréna
Migréna je samostatné neurologické onemocnění s charakteristickým průběhem i projevy a bolest hlavy je jen jedním z příznaků. Migréna patří u dětí k nejčastějším typům bolestí hlavy. Ve věku 5–15 let se objevuje asi u 10 % jedinců, ve věku 15–19 let u 28 % dospívajících. U chlapců se vyskytuje dříve než u dívek.
Záchvat bolesti hlavy je nazýván migrenózní atakou. Migrenózní ataku tvoří čtyři na sebe navazující fáze – prodromální, aura, fáze vlastních bolestí hlavy a fáze postdromální (prodromy jsou příznaky, které předcházejí rozvoji vlastní bolesti hlavy – změna nálady, podrážděnost, ospalost, zvýšenou chuť k jídlu apod.). Bývá bez teploty. Více jsme se tématu migrény věnovali v samostatném článku.
Migréna u dětí
Migréna u dětí má jiný průběh, odlišné provokační faktory i léčbu, než jak je tomu v dospělosti. U dětí se objevují stavy, které jsou zcela specifické pro tento věk a v dospělosti se (téměř) nevyskytují (například syndrom cyklického zvracení nebo syndrom Alenky v říši divů viz níže). Rozdíl dětských migrén je hlavně v lokalizaci. Bolesti hlavy jsou častěji oboustranné než jednostranné. Bolest zasahuje především oblast čela a spánků. Migrenózní záchvat trvá kratší dobu.
Doprovodné příznaky bývají silnějšího charakteru - nevolnost a zvracení jsou intenzivnější, přítomná je výraznější přecitlivělost na světlo, zvuky a pachy, dále je častá bolest bříška, nechutenství, bledost a změny nálady.
Příchod bolesti v průběhu dne je rovněž odlišný. U dětí se nejčastěji objevuje odpoledne po škole, u adolescentů začíná bolest hlavy kolem poledne v době oběda (často je vyprovokovaná pobytem ve školní jídelně), starší adolescenti jsou na tom již jako dospělí a pro ně jsou charakteristické ranní ataky. Vyvolávajícími faktory jsou především blikavá světla (televize, počítač), psychické podněty, nedostatek spánku, únava a stravovací návyky.
Tenzní bolest hlavy
Tenzní bolest hlavy je charakteristická oboustrannou tupou bolestí spojenou s pocitem sevření či tlaku, zvyšující se v průběhu dne a po emočním vypětí. Tato bolest není pulzující, neobjevuje se zvracení a nezhoršuje ji fyzická aktivita. Bývá slabé či střední intenzity. Rozlišuje se forma epizodická (bolesti trvají 30 minut až 7 dní) a chronická (přítomna nejméně 15 dní v měsíci).
Diagnóza u bolestí hlavy
Pro stanovení diagnózy je nezbytná dobře vedená důkladná anamnéza, při které lékař zjišťuje první výskyt a frekvenci bolestí, charakter záchvatu bolesti, lokalizaci a intenzitu bolesti, případnou přítomnost aury nebo doprovodných příznaků, možné vyvolávající faktory. Dále zjišťuje údaje o proběhlých onemocněních, úrazech hlavy, šilhání, zánětech dutin, onemocnění zubů, problémech s kousáním apod.
Primární bolesti hlavy nemají prokazatelný strukturální podklad, proto je velmi důležitá anamnéza, neexistuje žádný diagnostický test, který by prokázal migrénu nebo tenzní typ bolesti hlavy. Neuroradiologické zobrazovací metody (CT, MRI a mozková AG) mají především vyloučit sekundární etiologii bolesti hlavy nebo jsou indikované tam, kde u primární bolesti hlavy dojde ke změně frekvence, intenzity nebo typu bolesti.
Krevní testy mohou odhalit poruchy štítné žlázy, anémii nebo infekční choroby, které mohou způsobit bolest hlavy.
Prevence bolestí hlavy u dětí
Mezi preventivní opatření zamezující vzniku bolestí můžeme zařadit pravidelný režim, racionální stravu bez vynechávání jídel, dostatek tekutin, pravidelné pohybové aktivity, pravidelný a dostatečný spánek (8 - 9 hodin denně).
Co pomáhá, když už k bolesti dojde? Vhodné je nechat dítě dostatečně odpočinout v chladném, tmavém a dobře vyvětraném pokoji. Můžete mu na čelo položit chladný vlhký ručník, dohlédněte, ať dýchá lehce a zhluboka. Pokud bolest neustupuje, je možné podat léčivé přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.
Kdy navštívit lékaře?
Lékaře navštivte v těchto případech:
- Bolest hlavy se objevuje v pravidelných intervalech a často (jednou za měsíc a častěji).
- Pokud bolest neustupuje či se zhoršuje.
- Pokud dítě zvrací, je oslabené a bolest hlavy doprovází teplota.
- Objeví se náhlá prudká bolest hlavy spojená se ztuhlostí šíje.
- Bolest hlavy je spojena s bolestí oka či ucha.
- Bolest hlavy nastane po úrazu.