Bolest hlavy a migréna
Člověka, který se nikdy nesetkal s bolestí hlavy, bychom asi hledali velmi těžko. Jedná se o jeden z nejčastějších neduhů, který trápí ženy, muže a v poslední době stále častěji i děti. Zatímco občasné běžné bolení hlavy, které se odborně označuje jako tenzní bolesti hlavy, lze bez problémů řešit samoléčbou, časté bolesti hlavy byste měli konzultovat s lékařem.
Kromě tenzních bolestí hlavy je běžným typem bolesti migréna. Migréna se obvykle projevuje silnou jednostrannou bolestí, trápí častěji ženy, například v rámci premenstruačního syndromu, a předchází jí tzv. aura, tedy drobné poruchy vidění.
Příčiny bolesti hlavy bývají různé – mohou souviset s velkým psychickým vypětím, stresem, přepracováním, mohou provázet chřipku a nachlazení nebo jiná onemocnění. Bolesti hlavy vzadu na temeni lze přičíst přetěžování svalů krční páteře a zad, například při nesprávné pozici při práci na počítači. O pořádnou bolest hlavy se postará kocovina po bujarém večírku. Pamatujte si, že u bolestí hlavy způsobených kocovinu se neužívá paracetamol!
Co na bolest hlavy nejlépe zabírá? Jak na migrénu, tak na bolesti hlavy můžete užít volně prodejné léky na bolest hlavy. Kromě léků na bolest hlavy a na migrénu pomůže klid, odpočinek na lůžku, studený obklad nebo procházka na čerstvém vzduchu. Důležitý je také dostatek tekutin. Právě nedostatečný příjem tekutin může být příčinou častých bolestí hlavy – trápí-li vás bolesti hlavy opakovaně, zamyslete se na tím, zda během dne dostatečně pijete.
Volně prodejné léky na bolesti hlavy jsou buď jednosložkové (paracetamol, ibuprofen, naproxen...) nebo mohou obsahovat více složek pro zvýšení účinnosti. Osvědčená je například kombinace paracetamol a kofein. Pro rychlý nástup účinku léků proti bolesti hlavy zvolte moderní formu želatinových tobolek.