Překrvená sliznice dutiny ústní a nutkání k suchému kašli

Dotaz z 26. 6. 2015 2 minuty čtení
Anonymní otázka
Dobrý den, dle mé obvodní lékařky mám hodně překrvenou sliznici dutiny ústní a to mě údajně nutká k suchému dráždivému kašli. Jsou to záchvaty kašle od rána až do večera, s malými pauzami, kdy zrovna vydržím nekašlat. Jsem po zánětu průdušek, zaléčena ATB - už dobrány a kašel ne a ne zmizet. Pokud vytvářím nějakou činnost - lehkou, tak mám pocit zadýchávání - zhoršeného dýchání - možná díky kašli. Na průduškách údajně už poslechově nic nemám. Prosím Vás o radu, jak se rychle vrátit zpět do formy a zbavit se kašle. Do toho jsem ještě astmatik s alergií na Lípy, které jsou kolem baráku široko daleko v celé obci je jich snad stovky a zrovna kvetou. Nikdy mi nezpůsobovaly záchvaty kašle, jen urputné kýchání, smrkání, tečení z očí apod. Letos je to nějaké jiné. Za měsíc jedeme na dovoleno k moři a bojím se, že se do té doby kašle nezbavím. Moc prosím o radu. Děkuji, Nosková Hana.
PharmDr. Lukáš Dobrovolný
Na dotaz odpovídá
PharmDr. Lukáš Dobrovolný
Hezký den,rekonvalescence po prodělané nákaze bývá mnohdy svízelná a dlouhodobá (epizody kašle, prolongovaná bolest v krku..). Postinfekční kašel má obvykle virovou etiopatogenezi, ale sérologické nálezy mohou nasvědčovat účasti mykoplazmat, chlamydií či bordetel. U postinfekčního kašle je někdy obtížné určit, zda jde o zánět nebo jen o funkční nerovnováhu. Systémově je možné sníženou obranyschopnost preventivně i akutně nespecificky obnovovat suplementací vitaminy (ovoce, zelenina), echinaceou (Immunal, Aromatica..), beta-glukany (hlíva ústřičná; Terezia Company, Imunit), peptidy, aminokyselinami (Preventan) či v případu respiračního traktu GS Imunostimem. Pro zmenšení otoku respiračního ústrojí a zlepšení jeho průchodnosti je možné využít aescinových tablet nebo nasazení antihistaminik (zřejmě s nimi máte jako astmatik zkušenosti). Lokální pastilky (Vincentka, propolki, lišejník, šalvěj, kajeput..) mohou aspoň chvilkově bránit vysychání slizničního epitelu a bránit tak kašlacím epizodám. Dlouhodobá bronchodilatační terapie (možná užíváte) s využitím krátkodobě působících β2-mimetik (Ventolin, Ecosal..) není však vhodná, protože zvyšuje bronchiální hyperreaktivitu. Důležité je omezit zánětlivý proces v bronchiální sliznici (zvláště při průkazu slizniční eozinofilie) inhalačními steroidy (Ecobec, Budiair, Miflonid..) a tlumit reflexní oblouk kašle. Zmíněné preparáty indikuje povětšinou specialista na terapii respiračních nemocí (TRN). Kašel je výrazem reflexního mechanizmu, jehož dostředivou složku představují senzorické nervy vycházející z receptorů v epitelu laryngu, trachey a velkých bronchů, odstředivé rameno je závislé na vagu. Cholinergní inervace je největší ve velkých dýchacích cestách a směrem do periferie jí ubývá. Lze očekávat, že anticholinergní blokáda vyvolaná inhalací ipratropium bromidu (Atrovent N) bude mechanizmus kašle potlačovat až blokovat. Existují doklady o antitusickém účinku IB u perzistujícího povirového kašle. Optimální mukolytický, expektorační, bronchoprotektivní a zejména imunomodulační efekt je potvrzen u erdosteinu (Erdomed). Upozorním též na léčiva potenciálně kašel provokující. Nesteroidní antiflogistika (Aspirin, Ibalgin, Voltaren, Dexoket..) mohou u citlivých jedinců indukovat projevy astmatu či bronchiálního zánětu spojeného se záchvaty kašle, nosní kongescí, vodnatou hypersekrecí či dokonce edémem, kopřivkou a konjunktivitidou. Obdobná svízel se objevuje též u zhruba 15% uživatelů antihypertenziv ze skupiny ACEI (perindopril, ramipril, trandolapril..). Těmto medikamentům se prosím obloukem vyhněte. Budu případně v brzké budoucnosti rád za Vaši zpětnou vazbu. Loučí se Lukáš Dobrovolný

Podobné dotazy

  • Kašel Chřipka a nachlazení

    suchý kašel

    Hlavně v noci trpim drazdivym kašlem a už 4 noc jsem se pořádně nevyspala existuje nejaky lék který by to tlumil hlavně v noci.A já i moje rodina se v klidu vyspala?

Nejnovější otázky v poradně

Upozornění