Nejstarší lékárny v Praze a Brně v barvách Dr. Max

21. 12. 2015 · 3 minuty čtení
Hned ve dvou pobočkách sítě Dr. Max lze podniknout expedici do farmaceutické historie. Lékárna U zlatého hada na Národní třídě má nejstarší vybavení v hlavním městě, i když tak zvenku nevypadá, a o apotéce U červeného raka v Brně se dokonce říká, že podobný rekord drží v rámci celé střední Evropy.

Lékárna U červeného raka na rohu ulic Masarykova a Jánská v Brně nese barvy sítě Dr. Max od letošního listopadu. Je takřka nemožné ji minout - průčelí zdobí vývěsní štít zpodobňující velkého červeného raka, poukazujícího na název apatyky. Předchozím provozovatelem byla společnost Rent-Pharm.

Historie lékárny sahá prý až do roku 1365. O tom, že ani lékárníci nemusejí být imunní vůči nástrahám nemocí, svědčí zprávy o tom, že jeden z majitelů v XVI. století zemřel na mor. Byl to vůbec první doložený majitel, měšťan Jakub Blum. Éru celé řady soukromých majitelů ale neukončila černá smrt, nýbrž až konfiskace lékárny a ustavení národní správy v roce 1946.

Až donedávna mohli pacienti lékárny a další klienti v interiéru a výlohách obdivovat historická repozitoria (police), a dále také romantické vitráže od brněnského umělce Laca Garaje. Bohužel předposlední provozovatel toto vybavení prohrál v soudním sporu s dřívějšími nájemci. Vybavení se totiž netěšilo památkové ochraně (na rozdíl od domu, kde lékárna funguje), a tak nepodléhalo žádnému speciálnímu dohledu. Soud rozhodl, že cenný interiér není součástí lékárny, a bývalý majitel si ho mohl svobodně odnést. Vnitřek lékárny je tedy dnes už moderní, historickým dojmem tu působí už jen vnější fasáda, lustry a velmi pečlivě zrekonstruovaný štukový strop.

Samozřejmě nás to mrzí, protože příklad jiné pobočky Dr. Max – lékárny U zlatého hada v Praze – dokazuje, že si historie oboru vážíme a umíme o dědictví pečovat,“ říká technický ředitel společnosti ČLH Dalibor Král.

Lékárna U zlatého hada naproti bývalému obchodnímu domu Máj (dnes My Tesco) není výjimečná jen v rámci sítě Dr. Max, je unikátní i v kontextu celé pražské farmacie. Může za to její interiér, který je mnohem starší než budova, v níž se nachází. Dříve bylo běžné, že se lékárník při změně působiště stěhoval z jedné budovy do druhé i se svým mobiliářem. Ten, který je k vidění dnes, pochází z roku 1832. Nábytek z leštěného a zlaceného ořechu, který je nejstarší svého druhu v Praze, putoval na začátku 20. století z původní oficíny na nároží Železné a Kožné do (tehdy) nového měšťanského domu na (tehdejší) Ferdinandově třídě, dnešní Národní. Za pozornost stojí například na větším z obou pultů (lékárnických tár) s motivem Asklépiova hada či policové předěly z ohýbaného dřeva – ty jsou z přelomu let 1906/1907 – velmi věrně napodobující kožené řemeny.

Po začlenění lékárny do sítě Dr. Max by bylo možné jen respektovat památkovou ochranu, které se od února 2010 vybavení oficíny těší, ale nový majitel se rozhodl k razantnějšímu kroku. Jednak se rozšířený prostor lékárny dovybavil replikami historického nábytku a historické podoby se dočkalo i průčelí, prakticky zničené „renovacemi“ v osmdesátých letech. Rekonstrukce byla svěřena letitému profesionálovi v oboru, architektu Michalu Flašarovi.

Upozornění