Bolest
Přestože ji vnímáme jako nepříjemnou věc, bolest má svůj význam, protože nás upozorňuje, že dochází k poškozování tkání nebo že by k němu v nebližší době mohlo dojít. Výsledkem je obranná reakce, která je zaměřena na odstranění podnětů, které bolest vyvolaly. Jednoduše řečeno, bolest nám dává vědět, že se něco děje. K užívání léků proti bolesti je třeba přistupovat uváženě, nevhodné je například utlumit bolest pohybového aparátu a pokračovat v zátěži, jak kdyby se nic nedělo. Na druhou stranu na příležitostném racionálním užívání léků proti bolesti není nic závadného.
Mezi nejběžnější typy bolesti, které je možné řešit pomocí volně prodejných léčiv, patří bolesti hlavy a migréna nebo bolesti pohybového aparátu, tedy bolesti zad, bolesti svalů a kloubů (nejčastěji pacienty trápí bolesti kolen, bolesti kyčle nebo bolesti ramene). Dále léky proti bolesti uleví od bolesti zubů nebo pomohou zvládnout menstruační bolesti.
Léky proti bolesti mají své místo i při nemocech z nachlazení a chřipce. Lze je použít k mírnění bolesti v krku nebo bolesti svalů a kloubů, které virózy provázejí. Mimo to přispějí ke snížení horečky. Při bolesti uší je ale vhodné raději vyhledat lékaře.
U bolestí břicha nebo bolestí žaludku se užívání léků proti bolesti nedoporučuje. Výjimkou je bolest v podbřišku, která evidentně souvisí s menstruací. Bolesti vpravo v nadbřišku mohou ukazovat na obtíže se žlučníkem, bolesti v zádech nebo bolest v boku mohou ukazovat na onemocnění ledvin. Bolesti žaludku mohou souviset s nadměrným užíváním některých léků proti bolesti.
K potlačení mírné až středně těžké bolesti máme k dispozici celou řadu volně prodejných léčiv. Léky k léčbě bolesti označujeme jako analgetika. Volně prodejná analgetika mají kromě účinků proti bolesti také účinky antipyretické, to znamená, že snižují horečku.
Nejběžnější účinné látky obsažené v lécích proti bolesti jsou paracetamol a ibuprofen. Výhodou paracetamolu je, že je velmi šetrný k žaludku. Ibuprofen má kromě analgetických a antipyretických vlastností také protizánětlivé účinky. Skupinu léčiv, do níž řadíme ibuprofen, označujeme jako NSA, tedy nesteroidní antiflogistika. Do této skupiny patří mnoho dalších látek, např. kyselina acetylsalicylová, diklofenak, naproxen, dexketoprofen a další. Paracetamol se v některých přípravcích kombinuje s dalšími látkami (kofein, propyfenazon) pro posílení analgetického účinku.
Kromě formy tablet jsou analgetika dostupná i v přípravcích k zevnímu užití. Gely, masti nebo náplasti proti bolesti se dobře uplatňují zejména při bolestech pohybového aparátu (bolesti zad, svalů, kloubů, bolesti krční páteře, bolesti paty a další), účinkují rychle přímo v místě bolesti, a podpoří tak účinek léků na bolest. Místa ošetřená gelem či mastí proti bolesti byste neměli vystavovat slunci, mohlo by dojít k podráždění pokožky.