Impetigo – příznaky, prevence a léčba

10. 5. 2022 · PharmDr. Lucie Drábková · 9 minut čtení

Impetigo je nejčastější dětskou kožní bakteriální infekcí. Typickým projevem jsou medově zbarvené krusty, které se v postižené oblasti tvoří. Impetigo je nejčastěji vyvoláno zlatým stafylokokem. Název pochází od latinského slova impere, které znamená napadnout onemocnění se totiž velmi rychle dokáže rozšířit na celé tělo nemocného a nakazit i osoby v jeho okolí. Jak impetigo vypadá, jak se léčí a jak se bránit jeho rychlému šíření?

Impetigo je nejčastější kožní bakteriální infekcí u dětí.
Impetigo patří mezi bakteriální kožní infekce typické zejména pro předškolní věk.

Co je to impetigo?

Impetigo (impetigo vulgaris, impetigo contagiosa, povrchová pyodermie, zastarale česky chrásty) je vysoce nakažlivá bakteriální kožní infekce. Můžeme se s ní setkat poměrně často, je nejběžnější hnisavou kožní infekcí u dětí. Impetigo se vyskytuje nejčastěji u dětí mezi 2 až 7 lety, ale vzhledem k vysoké nakažlivosti mohou impetigem onemocnět i dospělí. Impetigo je bakteriálního původu  v 70 % případů je původcem Staphylococcus aureus, tedy zlatý stafylokok, asi ve 2 % pak Streptococcus pyogenes. V ostatních případech je infekce smíšená. Postižení kůže se projevuje nejčastěji v obličeji v okolí úst a nosu, na krku, dále pak na končetinách.

Vyvolávajícím patogenům se daří ve vlhku a teplu, impetigo je tedy spíše onemocněním letní sezóny. V teplých dnech roku děti impetigem tvoří asi 10 % pacientů s kožními problémy. Impetigo se často objevuje v místech, kde je kůže narušena (hmyzí štípnutí, oděrky, drobné ranky).

Ranky se zpravidla hojí 7–10 dní, a jelikož impetigo postihuje pouze povrchové vrstvy kůže, nezůstávají po něm jizvy.


Impetigo přenos a inkubační doba u dětí

Přenos infekce je možný těmito třemi způsoby:

  • přímým kontaktem mezi zdravým a nemocným dítětem
  • prostřednictvím kontaminovaných předmětů (hračky, nádobí, ručníky, nářadí v tělocvičně, apod.)
  • autoinfekcí, kdy se bakterie přenesou na kůži např. z nosu při rýmě, z uší při otitidě nebo z rozškrábaných míst pří atopickém ekzému, která bývají často původci impetiga osídlené

Inkubační doba impetiga není přesně stanovena, záleží na agresivitě původce, délce kontaktu, stavu kožní bariéry dítěte a dalších faktorech. Obvykle se jedná o několik dní až týden.


Příznaky impetiga, jak impetigo vypadá

Impetigo rozdělujeme na dvě základní formy, které liší klinickými projevy. Jedná se o nonbulózní a méně časté bulózní impetigo (bula = puchýř):

  • Nonbulózní impetigo vyvolavatelem může být jak S. aureus, tak S. pyogenes. Tato forma představuje více než polovinu případů. Projevuje se nejprve červenými skvrnkami, které se postupně mění v malé puchýřky. Puchýřky praskají a ze zasychajícího sekretu se tvoří výrazné medově až hnědě zbarvené krusty. Tekutinou vytékající z puchýřků se infekce šíří dále po těle nebo se přenáší na jiné osoby. Po odpadnutí krust zůstávají červená ložiska, která se časem bez obtíží zhojí.
  • Bulózní impetigo vyvolavatelem je vždy S. aureus. Tato forma postihuje především novorozence a děti do 2 let věku. Je typická tvorbou velkých puchýřů. Puchýře rychle prasknou a na jejich místě se objeví mělká červená mokvající ložiska. Kůže není poškozena do hloubky, a proto se hojí bez jizev.

Ecthyma je méně častá, ale nejzávažnější forma impetiga. Na rozdíl od předchozích dvou forem postihuje hluboké vrstvy kůže. Projevuje se hlubokými krvavými vředy se zanícenými okraji. Jakmile dojde k porušení vředů, vytvoří se tvrdá krusta. Po jejím odpadnutí často vznikají jizvy.

Impetigo může být provázeno také celkovými příznaky, jako je zvýšená teplota, únava, mrzutost, plačtivost či nechutenství. V okolí postižení děti mívají zduřelé mízní uzliny. Obvykle impetigo nesvědí a nebolí.


Impetigo je infekční zánětlivé onemocnění, které zpravidla postihuje malé děti v obličeji či na končetinách.
V počátku může impetigo připomínat opar, postupně se však kolem úst rozšíří na větší plochu.

Léčba impetiga

Máte-li u svého dítěte podezření na impetigo, nelze bohužel spoléhat na samoléčbu, ale je třeba se vydat k dětskému lékaři, který předepíše antibiotickou mast. Tu budete aplikovat na postižená místa 2x-3x denně 7 až 10 dní. Aby antibiotika mohla proniknout do rány, je třeba nejdříve odstranit krusty (jsou-li přítomny). K jejich odstraňování se používají keratolytické masti s kyselinou salicylovou nebo ureou. Mast se nanáší na gázu a pak se krusta jemně odstraní. Po použití keratolytických mastí je vhodné postižené místo dezinfikovat slabým roztokem hypermanganu (růžová barva, stačí cca 2-3 zrnka na 250 ml vlažné vody).

Pokud nedojde ke zlepšení při lokální léčbě, je doporučeno celkové nasazení antibiotik. Totéž platí, pokud se impetigo vyskytuje na velké ploše, stejně tak u dětí se sníženou imunitou nebo jinak nemocných. Jako doplněk k systémové antibiotické léčbě lékař obvykle doporučí vhodné lokální antimikrobiální prostředky, jako jsou např. obklady, oplachy nebo antiseptické pasty. 

Pokud je to možné (tj. pokud jsou ložiska drobná, jasně ohraničená), můžete je po ošetření antibiotickou mastí zakrýt nepřilnavou náplastí (tzv. non-stick), aby se infekce nešířila na další části těla.


Impetigo a péče o pokožku

Dítě s impetigem denně jen krátce sprchujte, nekoupejte jej ve vaně. K mytí jsou vhodné antibakteriální mycí prostředky.

K regeneraci kůže a hojení jizev je možné použít mast z měsíčku lékařského. Jak už jsme zmínili, po impetigu nezůstávají jizvy, nicméně čerstvě zhojená místa by neměla být vystavena slunečnímu záření, protože hrozí vznik tmavých skvrn (hyperpigmentace).


Komplikace impetiga

Impetigo ve většině případů probíhá bez komplikací. Pokud je původcem onemocnění streptokok typu A, existuje však určité riziko postižení ledvin. Z tohoto důvodu se několik týdnů po prodělání nemoci provádí rozbor moči, aby se tato komplikace vyloučila.

Prevence impetiga

V primární prevenci impetiga (tj. aby k onemocnění vůbec nedošlo) hraje důležitou roli několik faktorů. Klíčový je samozřejmě stav imunitního systému dítěte, kvalitní pestrá strava s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin, dostatek vitaminů (B, C, D) a také stav kůže, protože pro obranu před infekcí je zásadní správná funkce kožní bariéry. Pokud je tato přirozená funkce narušena, např. při atopickém ekzému nebo jiných kožních onemocněních, je riziko infekce výrazně vyšší. Dalším pilířem ochrany před infekcemi obecně je dodržování základních hygienických zásad.


Impetigo nevyléčíte po domácku, nutná je návštěva lékaře a speciální antibiotická mast.
Impetigo poznáte podle vystouplých nehojících se ranek, které působí často mokvajícím dojmem.

Impetigo  opatření v průběhu infekce

V rámci sekundární prevence (tj. k zabránění přenosu infekce na další osoby) jsou důležitá tato opatření:

  • Až do úplného zhojení impetiga nesmí dítě do školy, školky nebo kroužků (ani na hřiště).
  • Vhodné je používání dezinfekčních mýdel a pracích prostředků.
  • Prádlo a povlečení nemocného dítěte je vhodné prát odděleně, ideálně při 60˚C a vyžehlit.
  • Nemocné dítě musí mít vlastní ručník.
  • Všichni členové rodiny by měli dodržovat přísnější hygienická pravidla, tj. častější mytí rukou, používání dezinfekce na ruce, pravidelná dezinfekce povrchů a hraček.
  • Při ošetřování ložisek impetiga je vhodné používat gumové rukavice a ruce po ošetření pečlivě umýt.
  • Dítěti zastřihněte nehty nakrátko a opilujte je, aby nebyly ostré tím snížíte riziko, že si dítě ranky rozškrábe a infekce se rozšíří na další části těla.


Články k tématu Impetigo – příznaky, prevence a léčba

O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora

Upozornění