Draslík
Nízké hodnoty draslíku v krvi se označují termínem hypokalemie. Normální hodnoty draslíku v krvi se pohybují mezi 3,8-5,4 mmol/l. Hladina draslíku nižší než 2,5 mmol/l již znamená ohrožení života.
Projevy nedostatku draslíku
Hypokalemie, tedy nízká hladina draslíku, se projevuje slabostí, únavou, svalovými křečemi a zácpou. Závažnějším příznakem nedostatku draslíku (ale i jeho nadbytku) jsou poruchy srdečního rytmu, tzv. arytmie.
Příčiny nedostatku draslíku
Nedostatek draslíku může mít celou řadu příčin. Nedostatečný příjem potravou je spíše výjimečný, nejčastěji je důvodem užívaní diuretik, tedy léků, které se předepisují k snížení krevního tlaku a které vyplavují z těla tekutiny. Příčinou nedostatku draslíku může být také silný průjem nebo zvracení, časté užívání laxativ, nadměrná konzumace alkoholu nebo silné pocení. Také může být průvodním znakem onemocnění ledvin.
Jak doplnit draslík?
Draslík můžete doplnit konzumací potravin, které jsou na něj bohaté, jako jsou banány, sušené švestky, meruňky, avokádo, fazole, špenát, batáty, meloun a další. Obecně k doplnění minerálů dobře poslouží minerální vody. Po konzultaci s lékařem lze užívat také draslík v tabletách jako doplněk stravy. V doplňcích stravy s minerály se často draslík kombinuje s hořčíkem, jelikož nedostatek draslíku je obvykle spojen i s nedostatkem hořčíku.