Zamlklé těhotenství – příčiny, příznaky a průběh
Zamlklé těhotenství je stav, kdy plod odumře v děloze, avšak nedojde k jeho vypuzení jako při spontánním potratu. Nejsou většinou přítomny ani žádné další příznaky, které by na situaci upozornily. Žena se pak o neúspěchu těhotenství dozvídá nečekaně až při ultrazvukovém vyšetření, kdy lékař zjistí, že plod je bez srdeční akce. Proč se to stává, kdy je největší riziko a jak se zamlklé těhotenství řeší?
Obsah článku
Co je to zamlklé těhotenství?
Zamlklé těhotenství či zamlklý nebo tichý potrat, je stav, kdy v děloze odumře plod, aniž by došlo k jeho vypuzení. Ve většině případů je zamlklé těhotenství objeveno při rutinní ultrazvukové prohlídce, kdy lékař zjistí absenci srdeční akce plodu. Zamlklým potratem končí podle odborníku 10–15 % všech těhotenství, jedná se tedy o relativně běžný jev.
Příznaky zamlklého těhotenství
Zamlklé těhotenství je obtížené rozpoznat, protože ho zpravidla neprovází žádné výrazné příznaky – a právě to je pro něj typické. Některé ženy však mohou zaznamenat následující symptomy:
Kdy dochází k zamlklému těhotenství?
Zamlklé těhotenství může vzniknout v jakékoliv fázi těhotenství, ale nejčastěji k odumření plodu dochází v prvním trimestru, tedy během prvních 12 týdnů. Proto se doporučuje s oznámením radostné novinky počkat až na začátek druhého trimestru, kdy také teprve nastávající maminka dostává těhotenskou průkazku.
Hlavní příčinou zamlklého těhotenství, a to asi v 50 % případů, jsou chromozomální abnormality plodu. To znamená, že plod nemá správný počet chromozomů nebo má chromozomy poškozené. Další příčinou může být hormonální nerovnováha, např. nedostatek progesteronu, anatomické problémy (anomálie či jizvy na děloze, nedostatečný vývoj plodu). Zvýšit riziko vzniku zamlklého těhotenství mohou i některé infekce a autoimunitní choroby, jako je např. lupus. Jako možná příčina je uváděno i kouření nebo stres a v neposlední řadě též vyšší věk těhotné ženy.
Konkrétní příčinu zamlklého těhotenství se však většinou nepodaří objasnit, případné skryté příčiny se řeší se specialistou na reprodukční medicínu až v případě, že k potratu došlo vícekrát.
Zamlklé těhotenství – jak se řeší?
Pokud se během ultrazvukového vyšetření zamlklé těhotenství potvrdí, lékař navrhne možnosti řešení. V některých případech dojde k přirozenému vypuzení plodu, další možností je podání léčiv, které vypuzení plodu vyvolají (do 12. týdne). Nejčastěji se však provádí revize dělohy, tedy jednoduchý chirurgický zákrok, při němž se děložní sliznice důkladně očistí (kyretáž). Provádí se ambulantně v celkové anestezii, pacientka odchází ještě v den zákroku domů.
Po ukončení zamlklého těhotenství platí stejný režim jako v šestinedělí, tedy přísná hygiena, odpočinek, omezení sexuální aktivity a vyhýbání se všem místům s hrozbou infekce (veřejné bazény, sauny a vana), a to po dobu 6 týdnů po výkonu.