Zachraňte život přehřátému pejskovi

2. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení

Krvavě zbarvené sliznice, apatie, nekoordinované pohyby, odmítání tekutin, zvracení a pěna u tlamy jsou typické příznaky přehřátí a akutní dehydratace pejska.  Ať už se takový děsivý stav přihodí vašemu mazlíčkovi, nebo cizímu zvířeti, které uvidíte, vždy se pokuste mu pomoct. Rychlý a správný zásah mu může zachránit život.



Jedna důležitá informace na úvod

Pejskové odvádějí teplo z těla pomocí intenzivního prokrvení podkoží, jako kdyby jejich srdce bylo kotel a cévy v blízkosti povrchu těla radiátory. Cévy se roztáhnou, aby jimi mohlo proudit více krve.

Pokud by povrch těla pejska byl rychle zchlazen ledovou vodou, cévy by se stáhly, a kdyby kardiovaskulární systém zvířete nezvládl dostatečně zareagovat, mohlo by v řádu vteřin až minut dojít k fatální zástavě srdce. Proto přehřátého pejska nikdy nepolévejte ledovou vodou, třeba ze zahradní hadice!

Zároveň se psi ochlazují vyplazeným jazykem v otevřené tlamě, kdy se teplo dostává ven z těla odparem velkého množství slin. Třetím chladicím systém jsou potní žlázky na bříškách tlapek.


Správná péče při přehřátí pejska

Když pejsek upadá do mdlob, okamžitě volejte veterináře. Pokud panikaříte, také zavolejte veterináře. Je to normální reakce na šok a nemáte se za co stydět.

  1. Odneste pejska do chládku
    Místo ve stínu, kde profukuje, dlážděná chodba nebo chladnější místnosti s dlažbou, typicky komora nebo toaleta.
  2. Ručníkem vlhčete čumák
    Namočte ručník tak, aby z něj trošku kapalo a jemně otírejte čumák, oči, uši a postupně celou hlavu a posléze nohy, začínejte od tlapek. Na chvíli můžete do vlhkého chladného ručníku zabalit tlapky.
  3. Dejte pejskovi napít
    Než se trochu vzpamatuje, možná ani nebude chtít, ale snažte se během příštích minut dostat do pejska alespoň trochu vody. Nedávejte mu led, ani ledově vychlazenou vodu, ideální je chladná voda z kohoutku.

    V následujících hodinách a dnech dodržujte klidový režim a zvyšte objem tekutin adekvátně podle plemene a velikosti psa. Pokud by se chtěl pejsek sám zchladit v rybníku, pokuste se co nejvíce zpomalit vstup do vody. Naštěstí české rybníky bývají v létě vyhřáté, takže to rozhodně není ledová voda a riziko zástavy srdce se významně snižuje. Mokrého pejska ale neukládejte na chladnou dlažbu, zvíře by téměř s jistotou prochladlo. Nechte ho uschnout ve stínu.

Prevence je jistota

My víme, že vy víte, ale stejně musíme připsat základní pravidla:

  • Nikdy nenechávejte pejska v autě. I s pootevřenými okénky se teplota na slunci může rychle vyšplhat vysoko nad 50°C a život ohrožující stav nastává v řádu minut.
  • V horkých dnech omezte aktivitu přes poledne. Držte siestu.
  • Pejskovi vždy zajistěte dostatek vody, a to i na procházce nebo výletu. Nespoléhejte se na to, že se „někde napije“.
  • Stavět pejskovi slunečník zní možná směšně, ale pokud nemáte na zahradě přirozený stín, vymyslete, jak ho tam dostat uměle. Váš pejsek je bez stínu vydán na pospas slunečním paprskům.

Přejeme vám krásné léto.


Články k tématu Zachraňte život přehřátému pejskovi

O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora

Upozornění