Třetí trimestr – týdny těhotenství a příznaky
Třetí trimestr je poslední fáze těhotenství, kdy dochází k významným změnám u maminky i nenarozeného miminka. Vše je podřízeno přípravě na porod. Miminko dále rychle roste, na konci těhotenství váží 2,5 až 4 kg a měří přibližně 45 až 55 cm. Většina žen v posledním trimestru přibere několik kilogramů a objevit se mohou některé potíže, jako jsou otoky, pálení žáhy nebo bolesti zad. Je na čase začít si připravovat porodní plán.
Obsah článku
Jaký je třetí trimestr těhotenství?
Třetí trimestr je časem intenzivní přípravy na porod, jako je chystání výbavičky a věcí do porodnice, předporodní kurzy nebo příprava porodního plánu – 3. trimestr je tedy o něco méně klidný než ten předchozí. Psychicky se většina maminek cítí díky hormonům dobře, mohou se však objevit i obavy z porodu – proti nim je nejlepší důkladná příprava a podpora okolí.
Související kategorie produktů:
Kdy začíná třetí trimestr?
Třetí trimestr těhotenství začíná na začátku 28. týdne a trvá až do porodu, což je obvykle kolem 40. týdne těhotenství.
Pokud vás zajímají podrobnější informace o tom, jak se vyvíjí vaše miminko a co vše vás čeká do porodu, přečtěte si naše přehledné články týden po týdnu, které vás provedou tímto jedinečným obdobím života.
Týdny těhotenství a třetí trimestr
Těhotenství obvykle trvá přibližně 40 týdnů, což odpovídá zhruba 9 kalendářním (30-31 dní) měsícům a 10 měsícům lunárním (28 dní). Těchto 40 týdnů se počítá od prvního dne poslední menstruace těhotné ženy. Věk miminka před narozením se označuje jako tzv. gestační věk. Za normální termínové těhotenství je klasifikováno těhotenství trvající 37 až 42 týdnů. Porod před 37. týdnem je považován za předčasný a miminko za nedonošené, po 42. týdnu hovoříme naopak o potermínovém těhotenství či lidově o přenášení.
Jaké jsou nejčastější příznaky v III. trimestru?
Pro třetí trimestr jsou typické tyto projevy:
Třetí trimestr a testy
- 3. ultrazvukové vyšetření
V období mezi 30. a 32. týdnem těhotenství absolvujete třetí velké ultrazvukové vyšetření. Při něm lékař zkontroluje, zda miminko správně roste, provede biometrii plodu (vyšetření je podobné jako ve druhém trimestru), posoudí anatomii plodu, lokalizaci a morfologii placenty (vyloučí vcestné lůžko), funkční parametry (dopplerovská měření), množství plodové vody, správnou činnost orgánů (kontrola mozkových struktur a komor, orofaciální oblast, žaludek, gastrointestinální trakt, ledviny), hmotnost plodu a přítomnost pupečníku kolem krku. Podle rozměru hlavičky a délky stehenní kosti bude upřesněn termín porodu.
- Test na streptokoky skupiny B (GBS test)
Ve 36. týdnu těhotenství vás čeká test na přítomnost streptokoka skupiny B v pochvě. Jestliže je přítomnost streptokoka potvrzena, bude vám při porodu aplikována infuze s antibiotiky, a tak bude miminko při postupu porodními cestami před nákazou chráněno.