Odčervování domácích mazlíčků je klíčem ke zdraví celé vaší domácnosti
Vnitřních parazitů, které mohou zvířata chytit, je celá řada. Způsobují různé zdravotní potíže od méně závažných až po fatální. Navíc velká část z nich je schopna přenést se i na člověka, odčervení je proto jedním ze základních pilířů chovatelské péče.
Doporučené odčervovací schéma
První odčervení se provádí velmi brzy po narození, odčervuje se vždy celý vrh štěňat i s matkou. Zpravidla se používá odčervovací pasta a odčervení se opakuje každé 3 týdny až do 3 měsíců věku štěňat, posléze se interval prodlouží na každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte. Dospělí psi by se měli odčervovat podle potřeby. Je nezbytné namátkově kontrolovat trus, zda neobsahuje vajíčka parazitů. U některých plemen nebo u psů, kteří žijí venku, se doporučuje odčervení nejméně 1x za půl roku. Odčervování by mělo probíhat po konzultaci s veterinářem, zejména s ohledem na individuální zdravotní kondici, plemeno a věk pejska. Například by se neměly odčervovat březí feny nebo pejsci léčení na některé choroby.
Odčervovací přípravky
V zásadě rozlišujeme tři druhy odčervovacích přípravků, a to již zmiňovanou pastu, tablety a nově spot-on metodu, kterou nejspíše znáte jako alternativní způsob ochrany proti vnějším parazitům (blechám a klíšťatům) k antiparazitickému obojku. Spot-on metoda se aplikuje pipetou na kůži v místě kohoutku. Všechny tři verze se ale liší i v dalších parametrech.
Jací jsou vnitřní parazité?
Nejčastější vnitřní parazité psů a koček jsou střevní parazité – neblaze proslulé trio škrkavky, měchovci a tenkohlavci. K parazitům napadajícím trávicí systém dále patří známá tasemnice nebo méně známý a pro zvířata nikterak výrazně, ale pro člověka až smrtelně nebezpečný svalovec stočený. Velmi zákeřní a bohužel ne úplně vzácní jsou také tzv. srdeční červi, kteří napadají srdeční tkáň zvířete. Parazité mohou zvířeti způsobit různě intenzivní zdravotní komplikace, v neléčeném stavu pochopitelně i úhyn. Navíc je však celá řada z nich přenosná na člověka a bohužel i zde může dojít při zanedbání péče k životu nebezpečným stavům. Odčervování patří k základním úkonům každého chovatele psů a koček, a to i u zvířat, která trvale žijí v domácnosti. Spolu s odčervením je rovněž nezbytné dbát na hygienu a vhodný jídelníček pro zvířata.
Který přípravek na odčervení vybrat?
Existuje několik forem odčervovacích přípravků, každá z nich má své nesporné výhody. Záleží na vás a vašem mazlíčkovi, která z těchto možností bude nejlépe vyhovovat.
Pasta se zpravidla užívá pouze u mláďat (kočiček i pejsků), protože umožňuje velmi přesné dávkování, a je tudíž pro jejich organismus dostatečně šetrná. Většinou ale působí jen proti některým typům vnitřních parazitů, a nehodí se proto pro dospělá zvířata.
Tablety jsou pro odčervení nejčastěji používané, nabídka na trhu je také adekvátně široká a chovatelé si mohou vybrat z několika kategorií cenových i kvalitativních (zejména z pohledu komplexnosti ochrany). Dávkují se podle aktuální váhy zvířete, tablety obvykle díky rýhování umožňují rozčtvrcení a rozpůlení pro přesné dávkování.
Spot-on si v poslední době získává oblibu zejména pro své multifunkční využití. Většina spot-on ampulí totiž kromě vnitřních parazitů chrání i proti nejčastějším vnějším parazitům, a představuje tak pro chovatele komfort dvojí ochrany v jednom přípravku. Jak se říká, dvě mouchy jednou ranou. Výkonu však odpovídá také cena.