Normální či nebezpečný? Jak rozpoznat výtok v těhotenství

10. 10. 2024 · 4 minuty čtení

Jedna z prvních změn, kterou můžete pocítit, když otěhotníte, se týká vaginálního výtoku. Je důležité si uvědomit, co je během těhotenství považováno za normální a kdy už je nutné kontaktovat lékaře. Množství výtoku v těhotenství je sice větší, ale samotný výtok by měl vypadat jako váš normální výtok z pochvy.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Normální či nebezpečný? Jak rozpoznat výtok v těhotenství

Je výtok v těhotenství běžný?

Výtok v těhotenství je běžný jev, který zažívá až 75 % žen. Většinou se jedná o přirozenou reakci těla na hormonální změny a zvýšený průtok krve v oblasti pánve, což obvykle nepředstavuje důvod k obavám. Nicméně pokud má výtok neobvyklou barvu, zápach nebo je doprovázen svěděním či bolestí, je vhodné se poradit s lékařem.

Související kategorie produktů:

Výtok a jeho funkce v těhotenství

Vaginální výtok je tekutina produkovaná vagínou a děložním čípkem, která pomáhá udržovat pochvu vlhkou, čistou a chrání ji před infekcí. Vaginální výtok se mění v závislosti na kolísání hormonů v těle. Jakmile žena otěhotní, hladiny hormonů se začnou měnit, což se projevuje znatelnějším vaginálním výtokem. Zvýšený vaginální výtok tak bývá jedním z prvních příznaků těhotenství a nazýváme ho leukoreou. Tento výtok se podílí na tvorbě tzv. hlenové zátky.

Co je to hlenová zátka?
Hlenovou zátku si lze představit jako „špunt“, který uzavře děložní hrdlo a po celou dobu těhotenství bude bránit vstupu bakterií do dělohy.

Jak vypadá normální výtok v těhotenství?

Normální výtok v těhotenství je lepkavý, čirý, mléčně bílý, bez zápachu či mírně zapáchající, neměl by způsobovat podráždění či svědění. Konzistence poševního hlenu může být buď vodnatá nebo hustá, obojí je v pořádku. Na konci těhotenství, kdy dochází k uvolňování porodních cest, může mít výtok i příměs krve.

Zabarvení vaginálního výtoku
Vaginální výtok se může během těhotenství lišit barvou, strukturou a objemem. Většina výtoku by měla být čirá nebo mléčně bílá. Jiné barvy výtoku mohou znamenat infekci nebo jiné problémy.

Bílý hrudkovitý výtok v těhotenství

Bílý, hrudkovitý vaginální výtok, který připomíná tvaroh, může znamenat kvasinkovou infekci, tzv. mykózu či kandidózu. Kvasinkové infekce jsou v tomto období běžné a tělo je na ně obzvláště náchylné. Na vině jsou hormonální změny a také vyšší konzumace cukru při těhotenském mlsání. K dalším příznakům vaginální kandidózy patří svědění, pálení, bolestivé močení nebo pohlavní styk. Pokud u sebe tyto obtíže zaznamenáte, je vhodné navštívit gynekologa, který může předepsat speciální přípravky na mykotickou infekci nebo doporučí vhodné, volně prodejné přípravky.

Žlutý či zelený výtok

Zaznamenáte-li žlutý nebo nazelenalý výtok, obvykle se jedná o infekci. Jestliže má k tomu hrudkovitou nebo hustou konzistenci a zapáchá, okamžitě navštivte gynekologa. Může jít o infekci, která může ovlivnit vaše těhotenství. Příčinou tohoto výtoku bývá bakteriální vaginóza, trichomoniáza (onemocnění bičenkou poševní), chlamydie a kapavka.

Hnědý či narůžovělý výtok

Hnědý výtok během těhotenství není obecně důvodem k obavám. Výtok je obvykle hnědý kvůli staré krvi opouštějící tělo, což může být časným příznakem těhotenství (zahnízdění blastocysty, tj. shluku buněk po oplodnění do děložní sliznice. Výtok zbarvený do hněda či růžova může být i důsledkem pohlavního styku či gynekologického vyšetření, kdy častěji dochází k drobným poraněním pochvy. I odchod hlenové zátky na konci těhotenství s sebou může nést kousky krve.

Červený výtok

Červený vaginální výtok během těhotenství vyžaduje okamžitou intervenci lékaře, zvláště pokud je krvácení silné, obsahuje sraženiny nebo se vyskytuje spolu s křečemi a bolestmi břicha. Tyto příznaky naznačují potrat nebo mimoděložní těhotenství. Krvácení v pozdějším těhotenství může naznačovat potenciálně závažné problémy nebo předčasný porod, který bude vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.

Nezapomínejte na každodenní péči o intimní partie.
Dodržování zásad péče o intimní partie v těhotenství pomáhá udržet přirozenou mikroflóru.

Prevence – jak udržet vaginální prostředí v rovnováze?

Vyhýbejte se používání tamponů
Nepřehánějte sprchování
Vybírejte neparfémované produkty
Noste prodyšné spodní prádlo
Vyhýbejte se nadměrnému příjmu cukru

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře je vhodné navštívit, pokud zaznamenáte jakékoli změny ve vašem obvyklém vaginálním výtoku, případně objeví-li se některý z následujících příznaků: krvácení připomínající menstruaci, růžový nebo hnědý výtok v pozdější fázi těhotenství, které by značilo počínající porod, větší množství tekutiny, které by značilo odtok plodové vody, žlutý, zelený nebo zelenožlutý výtok, svědění pochvy, pálení pochvy, hrudkovitý výtok nebo výtok zapáchající po rybách.


Články k tématu Normální či nebezpečný? Jak rozpoznat výtok v těhotenství

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora

Upozornění