Naražená žebra – příznaky a léčba
Kdo někdy zažil naražená nebo nalomená žebra, pamatuje na intenzivní bolest a často výrazné podlitiny. Naražení žeber, odborně zhmoždění nebo kontuze žeber, dokáže člověka pěkně potrápit. Jaké jsou nejčastější příčiny, příznaky a jaká je vhodná léčba, se dozvíte v následujícím článku.
Obsah článku
Co je to naraženina?
Naraženiny kostí patří k nejbolestivějším zraněním. Jsou výsledkem poranění povrchu kosti a na rozdíl od zlomenin nejsou viditelné na rentgenu. Jejich zhojení obvykle trvá několik týdnů až měsíců.
Související kategorie produktů:
Nejčastější příčiny
Nejčastější příčinou naraženého žebra je poranění hrudníku. Toto trauma bývá způsobeno pády, autonehodami, napadením, sportovními aktivitami (kolektivní sporty, lyžování…) nebo zdravotním stavem, např. při osteoporóze. Vyšší riziko naražení nebo fraktury žeber mají těhotné ženy (převážně ve třetím trimestru těhotenství) kvůli rostoucí děloze, která narušuje normální fungování hrudníku a k pohmoždění nebo zlomenině žeber stačí i malý náraz.
Jaké jsou příznaky u naraženého žebra?
Mezi hlavní příznaky naražených žeber patří velká bolestivost v místě poranění, bolest při dýchání nebo kašli, otok, změna barvy kůže (v místě poranění se v důsledku prasklých cév může vytvořit modřina), svalové křeče kolem hrudního koše nebo nepravidelnost v hrudní stěně. Nicméně v některých případech se nemusí objevit žádné viditelné příznaky.
Naražená žebra a diagnostika
Jelikož není naraženina na rentgenových snímcích viditelná, patří její diagnostika spíše k náročnějším. Vyšetření vedené lékařem začíná prozkoumáním příznaků a otázkami, jak ke zranění došlo. Následuje fyzická prohlídka k posouzení místa poranění a poslech srdce a plic. Poklepem lékař zjistí místo s největší bolestivostí.
Součástí vyšetření naražených žeber a hrudníku je rentgen. Pokud rentgen neodhalí zlomeniny, můžete být lékařem odesláni na CT, které je detailnější než rentgenový snímek. V některých případech se doplňuje magnetická rezonance (MRI), jejíž výhodou je, že dobře zobrazí i okolní měkké tkáně.
Lékař může požadovat i laboratorní vyšetření krve (krevní obraz a diferenciální počet krevních elementů, zánětlivé markery, biochemie, jaterní testy apod.) v případě podezření na jiné onemocnění.
Naražená žebra a léčba
Žebra se obvykle zhojí sama, ale odpočinek a omezení aktivit patří mezi hlavní body léčby. V prvních dnech je dobré postižené místo ledovat, ledování pomůže ke snížení bolesti i otoku. Jelikož mohou poraněná žebra způsobovat bolest při dýchání, je vhodné se naučit správné dýchací techniky, které sníží bolest a zároveň umožní naplnění plic vzduchem. V případě kýchnutí nebo zakašlání je ulevující postižené místo lehce stlačit. Na bolesti lze užívat běžná analgetika (například nesteroidní protizánětlivé léky, paracetamol) nebo lokální masti/krémy proti bolesti.
Rehabilitace
Pokud to bolest dovolí, pravidelně a citlivě protahujte svaly v oblasti ramene a hrudní stěny. Vyhněte se prudkým pohybům, které zhoršují bolesti.