Nadýmání v těhotenství
Jste těhotná a trpíte nadýmáním a nepříjemnými pocity, jako jsou křeče či plynatost? Proč je tento problém v těhotenství tak častý? V našem článku zjistíte, co v těhotenství pomůže, kterým potravinám se vyhnout a další tipy, které mohou nadýmání eliminovat.
Nadýmání je zvýšené množství plynu ve střevech. Je provázeno pocity plnosti, nafouknutí, tlaku, křečí a bolestí břicha. Může za něj hltání a spěch při jídle, nedostatečné trávení, narušení střevní mikroflóry, některé druhy potravin a jejich horší snášenlivost či stravitelnost a také nedostatek pohybu.
Nadýmání je v těhotenství častější. Ke zvýšené plynatosti a nadýmání na začátku těhotenství dochází díky zvýšené hladině hormonů, které zpomalují pohyby střeva. V pozdějších stádiích těhotenství na střevo více tlačí zvětšující se děloha a svoji roli má také snížená či omezená pohybová aktivita.
Obvykle se jedná o krátkodobý problém, u nějž je snadné určit vyvolávající příčinu – luštěniny, zelí, či jiná podobná dobrota bývá na vině velmi často. Stejně tak může působit i celodenní sezení. V tomto případě obvykle pomůže procházka, pár dřepů, vyprázdnění a lehčí strava. Přetrvávající potíže bývají způsobeny rozhozeným trávením například vlivem některých léků či stresu, obtížemi se žlučníkem, nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů či nesnášenlivostí některých potravin (lepek, laktóza). V tomto případě je třeba pátrat po příčině a tu vhodně a zavčas řešit. Přesto, že jsou nadýmání a křeče v břiše v těhotenství nepříjemné, nejedná se obvykle o vážné zdravotní obtíže.
Co na nadýmání v těhotenství
Rychlou úlevu od nadýmání přináší přípravky obsahující simethicon. Je to protipěnivá látka, která snižuje povrchové napětí plynů v trávícím traktu, a tak umožňuje jejich jednodušší vstřebávání a vylučování. Simethicon se nevstřebává, působí přímo ve střevě, a proto je velmi bezpečný a vhodný i k dlouhodobému užívání. Schopnost vázat na sebe plyny i různé toxiny má i aktivní uhlí.
Při špatném trávení některých druhů potravin a při pocitu nedostatečného trávení je možné použít i trávicí enzymy, které podporují trávení. Nadýmání a zácpa v těhotenství mohou být způsobeny i narušením střevní mikroflóry, například po užívání antibiotik. Pak je vhodné sáhnout i po probioticích, která dodají do trávicího ústrojí probiotické kmeny bakterií a pomáhají tak obnovit a vyrovnat přirozené složení střevní mikroflóry.
Léčbu vhodně doplní i bylinky proti nadýmání. Ve formě čaje proti nadýmání si můžete dopřát mátu, meduňku, fenykl či heřmánek, které přispívají ke správnému trávení.
Čemu se při nadýmání v těhotenství vyhnout?
• Léky proti bolestem křečím v břiše – jejich používání může doporučit jen lékař po důkladném zvážení situace.
• Masáže břicha – zatímco u kojenců jde o zaručený recept při nadýmání, v těhotenství se do toho raději nepouštějte.
Kdy vyhledat lékaře?
Ve valné většině případů znamená nadýmání standardní součást těhotenství. V ojedinělých situacích je však nezbytná konzultace s lékařem, zejména pokud:
- vaše střevní potíže se stále více podobají bolesti břicha nebo křečím.
- máte krev ve stolici.
- máte silný průjem nebo zácpu.
Režimová a preventivní opatření při nadýmání
- Jezte v klidu, nehltejte, nikam nespěchejte a důkladně žvýkejte.
- Při jídle také nemluvte – spolykáte tak více vzduchu.
- Pozor na perlivé nápoje.
- Omezte nadýmavé potraviny. Patří mezi ně například luštěniny, cibule, česnek, zelí, kapusta, květák či brokolice. Opatrně také s čerstvým pečivem, smaženými a příliš sladkými potravinami.
- Pozor na mléko a mléčné výrobky. Lidé, kteří nesnášejí laktózu, mají plynatost, průjem a bolesti žaludku z konzumace mléčných výrobků. Pokud trpíte pouze mírnou intolerancí laktózy, možná jste si žádných příznaků nevšimli – dokud nezvýšíte spotřebu mléčných výrobků během těhotenství.
- Přiměřeně a pravidelně se hýbejte. Pohybové aktivity