Kvasinková infekce v těhotenství
Kvasinková infekce možná není úplně dramatické onemocnění, ale jeho projevy jsou nanejvýš nepříjemné, a při neléčení mohou dokonce zkomplikovat porod. Jak se účinně, rychle a šetrně zbavit kvasinkové infekce v těhotenství, píšeme v novém článku na Dr. Max
Co jsou kvasinky zač?
Kvasinky jsou houbové mikroorganismy a existuje jich mnoho druhů. Některé kvasinky jsou velmi prospěšné a využíváme je při výrobě vína, piva či chleba, jiné zase při úpravě mléčných výrobků. Lidská civilizace je zná pravděpodobně už 9 000 let, jak dokazují archeologické nálezy na území dnešního Iráku.
Jiné kvasinky jsou původci nemocí, tzv. kvasinkových zánětů. Právě ty v těhotenství často trápí ženy, neboť se v důsledku hormonálních změn mění pH vnitřního prostředí vagíny, jejíž stěna se stává doslova živnou půdou pro kvasinky. V určité míře se kvasinky vyskytují ve vagíně přirozeně a nepřetržitě, kvasinková infekce tedy vlastně znamená přemnožení kvasinek.
Příznaky kvasinkové infekce:
- Bělavý tvarohovitý výtok bez zápachu
- Svědění, zarudnutí, pálení
- Otok, malé prasklinky na vnější straně genitálií
- Bolest při pohlavním styku
- Malé puchýřky na povrchu penisu partnera
Co způsobuje přemnožení kvasinek?
V první řadě je to změna pH vnitřního prostředí. Pak už stačí jen některý z těchto faktorů:
- Vysušená sliznice poševní stěny – i přes vyšší produkci hlenu je možné, že dojde k vysušení vaginální sliznice, například po návštěvě bazénu s chlorovanou vodou nebo po použití běžného mýdla na intimní hygienu.
- Sexuální život sám o sobě samozřejmě neškodí, ale například nedostatečná hygiena partnera, některé druhy lubrikantů nebo vynechání hygieny po styku mohou množení kvasinek podpořit.
- Nevhodné složení stravy s nadbytkem jednoduchých cukrů, typicky zákusků, cukrovinek a sladkého pečiva či sladkých nápojů.
- Užívání některých léků, například antibiotik nebo kortikosteroidů, může též množení kvasinek povzbudit.
- Nevhodná či nedostatečná hygiena pochopitelně kvasinkám velmi prospívá.
Jak se kvasinek zbavit v těhotenství?
Režimová opatření:
- Snižte příjem cukru
- Používejte mýdla určená k intimní hygieně
- Noste prodyšné bavlněné či hedvábné spodní prádlo
- Snažte se eliminovat dlouhé sezení a předcházejte tak zapaření
- Alespoň dočasně nenavštěvujte veřejné bazény a koupaliště
- Vyhýbejte se dlouhým teplým koupelím
- Před vstupem do bazénu zaveďte speciální tampon
Léčivé přípravky a doplňky stravy:
Vždy je používejte pouze po konzultaci se svým ošetřujícím gynekologem.
- Lokální antimykotika (např. klotrimazol) – zamezují růstu a množení plísní a kvasinek, lze podávat v II. a III. trimestru, v I. trimestru se aplikace dovnitř pochvy z preventivních důvodů nedoporučuje. V tomto případě doporučujeme užívat masti k zevní aplikaci.
- Globule s tetraboritanem sodným neboli boraxové globule – slabý lokální protizánětlivý přípravek, účinný především na kvasinky. Pod dohledem lékaře lze užívat v I., II. i III. trimestru těhotenství.
- Benzydamin hydrochlorid – je dostupný jako roztok s protizánětlivým a lokálně anestetickým (uklidňující) účinkem, navíc rychle odstraňuje pocity svědění a pálení. V těhotenství by neměl být aplikován pomocí irigátoru (aplikátor) do pochvy, ale jen zevně k oplachům rodidel. I když v běžných dávkách nebyly prokázány účinky poškozující plod, měl by se v těhotenství používat pouze po poradě s lékařem.
K podpoře léčby kvasinkové infekce mohou přispět také látky zvyšující kyselost poševního prostředí (kyselina mléčná, kyselina askorbová, glykogen), protože kyselé prostředí usnadňuje osídlení pochvy laktobacily a potlačuje růst mikroorganismů zodpovědných za kvasinkové infekce. Obecně (nejenom) proti kvasinkovým infekcím pomáhá posílit přirozenou imunitu organismu multivitaminovými doplňky pro těhotné ženy nebo vitaminem C. U něho se však vždy poraďte s lékařem či lékárníkem ohledně vhodného dávkování v těhotenství, vysoké dávky vitaminu C v těhotenství totiž mohou být nevhodné.
Rizika kvasinkové infekce v těhotenství
Kvasinková infekce zatěžuje poševní stěny, které se v důsledku infekce stávají křehkými. V průběhu porodu pak mohou být vystaveny vyššímu riziku poranění. Druhým rizikem je přenos infekce z matky na dítě, které ihned po narození musí bojovat s infekcí.
Kvasinkové infekce také mohou mít dlouhodobý, tzv. chronický charakter. To je stav, kdy jsou kvasinky prakticky neustále přemnoženy. Ženy by tyto potíže neměly podceňovat a vždy usilovat o úplné vyléčení kvasinkových infekcí. Dlouhodobě může neléčená infekce vést jednak k poškození poševní stěny, jednak snižovat sexuální prožitek. V závažných případech se infekce rozšíří dál do organismu.