Jak poznat neškodné a závažné zvracení u koček
Kočka sice není orel, aby dávila nestravitelné zbytky hlodavců, ale i kočky mohou zvracet z obdobných důvodů. Vždy však berte zvracení jako varovný signál, který může upozornit na závažné zdravotní potíže. Jak se v tom vyznat, radí Dr. Max VET.
Co je fyziologické zvracení
Fyziologické zvracení ostatně znají i lidé. Když vám něco takzvaně nesedne, musí to ven. Zvířata to mají stejně. Někdy navíc sama zkonzumují něco nevhodného, co pak zase vydáví zpět. Zda se jedná o fyziologické zvracení, vám napoví několik věcí. jedním z nich je obsah zvratků - někdy stačí jediný pohled a bude vám jasné, že třeba takový kus kuřecího pařátu zkrátka kočička strávit nemohla. Větší či tvrdé předměty, věci, které nejsou potrava, to všechno se mohlo do kočičího žaludku dostat omylem a zase to muselo ven. Pokud se dále jedná pouze o jedno zvracení, je to pro vás a vaší kočku dobré znamení. Co potřebovalo jít ven, je venku a nedochází k dalšímu dávení. Zaměřte se také na chování vašeho mazlíčka. Je-li kočka fit, není apatická, dezorientovaná, malátná, resp. chová-li se jako obvykle – pak se s velkou pravděpodobností jedná o fyziologické zvracení. Jestliže jste zaznamenali ve zvratcích krev, pak naopak vždy zpozorněte. Krev je bohužel vždy špatné znamení.
DŮLEŽITÉ: Vidíte-li kočičku zvracet, nikdy ji nerušte. Zvracení má svůj význam (byť v tu chvíli třeba příčinu neznáme) a je obvykle zapotřebí, aby ze sebe kočička dostala něco, co jí nedělá dobře. Kočičku nerušte, nechte ji se vydávit, nepeskujte ji za to a nepřenášejte ji během zvracení.
Co může znamenat zvracení u kočiček
Bohužel ne vždy je zvracení fyziologické. Může být předzvěstí nebo příznakem celé řady méně či více vážných zdravotních komplikací a onemocnění. Pro lepší přehlednost je dělíme na infekční a neinfekční.
Neinfekční příčiny zvracení u koček
- Zánět v trávicím traktu
- Onemocnění jiných vnitřních orgánů vč. onkologických příčin
- Zvracení z psychologických příčin, ze stresu, ze smutku
- Intoxikace jedovatými rostlinami či požitím chemikálií, typicky z čisticích prostředků v domácnosti
- Kinetóza, tedy nevolnost způsobená cestováním v dopravním prostředku
A ještě jednu příčinu může zvracení koček mít a ta je neškodná a prozaická: mohou se přejíst, protože jim tolik chutná předložené jídlo. Inu, i kočky mohou být podobné lidem.
Infekční příčiny zvracení
To je klasická intoxikace, kterou známe i my, lidé. Nějaký pokrm má v sobě choroboplodné zárodky
a při trávení se rozjede otrava. Zdravá zvířata se s pomocí veterináře většinou zvládnou z takové epizody dostat, bohužel u mláďat nebo u starších či nemocných zvířátek může být taková infekce fatální.
- Bakterie, často například salmonela nebo listerie
- Viry, které působí v trávicím traktu
Jak poznat „špatné“ zvracení u koček
Projevy mohou být různé a liší se podle příčiny, pokud však zpozorujete jeden či více z níže uvedených projevů, na nic nečekejte a ihned se vydejte k veterináři.
- Opakované zvracení
- Stopy krve ve zvratcích
- Nechutenství
- Apatie, malátnost, dezorientovanost
- Průjem
- Horečka
- Výrazně krvavě zbarvené sliznice
- Ubývání na hmotnosti
- Odmítání pití či nadměrné pití
Když budete mít obavy o zdraví zvířete, budete pozorovat nezvyklé projevy, celkové zhoršení kondice a nálady zvířete, podivné chování, raději navštivte ošetřujícího veterináře. Vždy je lepší jet jednou zbytečně než pak pozdě.
Přejeme vám co nejméně zdravotních komplikací s vaší kočičkou.