Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?
Hormonální antikoncepce se pravidelně umisťuje mezi nejzásadnějšími vynálezy 20. století. Koluje o ní řada mýtů a někdy se její hodnocení liší i mezi experty. Mnoho diskuzí se vede o tématu, co všechno může účinek antikoncepční pilulky narušit či snížit a zda se nemůže stát, že některý lék či potravina má zásadní vliv na její spolehlivost. Na co si dát v souvislosti s užíváním antikoncepce opravdu pozor a čemu naopak nevěřit? Přečtěte si v našem novém článku.
Fungují antikoncepční pilulky, když...?
Využívají ji miliony žen po celém světě a kvalita antikoncepčních pilulek se od jejich vzniku několikanásobně zvýšila. Mají účinnost kolem 98 % a minimum nežádoucích účinků.
Některé druhy hormonální antikoncepce, někdy také zvané kontraceptiva, mají druhotné pozitivní účinky například na stav pleti, vlasů a nehtů, v některých případech se užívají i za účelem stabilizace hormonálních procesů v těle ženy.
Kromě pilulek, které se užívají denně, existuje rovněž celá řada antikoncepčních náplastí a dalších inovativních metod, jak do těla co nejšetrněji a nejspolehlivěji vpravit příslušné hormony. Existují však situace, kdy se účinnost hormonální antikoncepce snižuje. Obecně je můžeme rozdělit na dvě skupiny.
První případ tvoří situace, kdy je ohroženo samotné vstřebání pilulky, v druhém případě se jedná o narušení jejího účinku současným užíváním jiných léčivých látek.
Samotná pilulka se nevstřebá
- Vynechání pilulky. V drtivé většině případů může za snížený účinek hormonální antikoncepce zapomnětlivost. Vynechání jedné pilulky výrazně snižuje účinnost ochrany před nechtěným početím.
- Zvracení. Bez ohledu na příčinu je zvracení vždy rizikovým faktorem. Antikoncepční pilulky se mohou v žaludku zdržet až několik hodin v závislosti na jeho obsahu.
- Průjem. Akutní průjem má podobně neblahý účinek jako zvracení a antikoncepční pilulka může opustit organismus, aniž by se vstřebala.
- Antibiotika. Většina širokospektrálních antibiotik může narušit střevní mikrobiom a tím ovlivnit vstřebávání a další osud hormonů z antikoncepční pilulky v těle. Proto po celou dobu užívání antibiotik a zhruba ještě týden po jejich dobrání vždy používejte další ochranu, např. prezervativ.
Účinek pilulky je narušen jiným léčivem
- Antiepileptika. Některá léčiva užívaná během léčby epilepsie zvyšují aktivitu jaterních enzymů a ty pak pracují tak rychle a důkladně, že mohou rozložit a z těla rychle vyloučit jiné léky, například právě hormonální antikoncepci. Funguje to tak i naopak, účinek jiných antiepileptik může být při užívání antikoncepce výrazně snížen.
- Léky proti bolesti. Při léčbě specifických typů bolestí se užívají i léky ze skupiny antiepileptik. Některé, jak již víte, ovlivňují osud antikoncepce v těle. Proto se vždy o současném užívání antikoncepce poraďte se svým lékařem či lékárníkem.
- Antituberkologika.Rifampicin je antibiotikum užívané především během léčby tuberkulózy. Urychluje ovšem vylučování hormonů a antikoncepce z těla, a tak jsou v takovém případě antikoncepční pilulky nedostatečným prostředkem k zabránění početí.
Mýty vs. fakta
Z mýtů o látkách, které mohou snižovat účinek antikoncepce, vybíráme jen ty nejznámější. Můžete se však setkat i s opravdu bizarními zkazkami o tom, že účinek antikoncepce naruší užívání vitaminu C, ženšen nebo vysoká dávka zázvoru. Nemusíte mít obavy, ne všechno, co se píše na internetu, je zaručená pravda.
- Grepový džus – ovocné a zeleninové džusy nemají významný vliv na účinnost antikoncepce. Jejich nadměrná a dlouhodobá konzumace ovšem může zatěžovat trávicí systém a tím neblaze ovlivnit i celkovou kondici.
- Třezalka tečkovaná – bylinka, která bývá často příměsí čajů na zlepšení spánku a také trávení, působí jako mírné přírodní antidepresivum. Při dlouhodobé konzumaci však může být příčinou selhání antikoncepce.
- Živočišné uhlí – je skvělým pomocníkem při akutním průjmu, krátkodobě ovšem mění pravidla vstřebávání živin v trávicím traktu a účinné látky z antikoncepce mají omezenou možnost se řádně vstřebat. Během užívání živočišného uhlí použijte i další formy antikoncepce, například prezervativ.
- Alkohol – nadměrná konzumace alkoholu vede spíše k uvolnění zábran a promiskuitnímu chování, na účinnost antikoncepce ovšem nemá vliv, pokud nevyvolá zvracení či průjem.