Přeslička

Přeslička rolní (Equisetum arvense) roste především na vlhkých studených místech. Užívanou částí rostliny je přesličková nať. V našich krajích v přírodě najdete i jiné druhy přesličky, např. přesličku lesní, bahenní nebo mokřadní. Ty jsou však jedovaté, proto je třeba při sběru velká opatrnost. Jistou volbou je i z tohoto důvodu kupovaný čaj z přesličky.


Co obsahuje přeslička?

Přeslička je velmi bohatá na obsah aktivních složek. Obsahuje kyselinu křemičitou (asi 7 %), saponiny, equisetonin, flavonoidy (kvercetin, luteolin, campherol a další), hořčiny, organické kyseliny, třísloviny a malé množství alkaloidů. Z těchto látek je nejdůležitější kyselina křemičitá, jejíž soli jsou základními stavebními kameny pojivových tkání, tedy vazů, kostí, chrupavek a také vlasů a nehtů. Nedostatek křemíku může způsobovat lámavost nehtů, vypadávání vlasů a svědění kůže. Zevně lze používat odvar z přesličky jako kloktadlo, jako bylinné obklady nebo jako koupel.

Použití přesličky

Přeslička rolní má široké využití a přispívá k celkovému osvěžení organismu. Má diuretické účinky, užívá se k udržení normální funkce močových cest a ledvin a je velmi často součástí urologických čajových směsí. Díky obsahu křemíku pomáhá přeslička udržovat vlasy, nehty a pokožku v optimálním stavu, přispívá rovněž k normálním stavu kostí a kloubů, navíc podporuje normální činnost jater.

Jak dlouho pít čaj z přesličky

Denně lze vypít maximálně dva až tři šálky čaje denně. Přeslička rolní není určena pro dlouhodobé užívání. Nepřekračujte dávkování přesličky doporučené výrobcem přípravku.

Přeslička v těhotenství

Přeslička, resp. přesličkový čaj, není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Přesličkový čaj by také neměly pít osoby s onemocněním srdce a ledvin.