Borůvky

Borůvky jsou oblíbené lesní ovoce, jejichž sběr patří mezi tradiční prázdninové činnosti následované vařením borůvkových knedlíků, pečením koláčů a vyráběním kompotů. Podívejme se na borůvky ale z trochu jiného pohledu. Borůvky, které rostou v našich lesích, jsou plody brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus), což je léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých. Borůvky mají antioxidační účinky, díky obsahu anthokyanů přispívají k normální činnosti zraku a cév, dále pomáhají udržovat správnou hladinu cukru v krvi a v neposlední řadě pomáhají udržet normální činnost trávicího traktu.


Lyofilizované borůvky

Aktuálně jsou mezi spotřebiteli borůvek velmi populární a zdravou pochoutkou lyofilizované borůvky, tedy borůvky sušené mrazem. Při tomto způsobu sušení je minimalizováno riziko kontaminace plísněmi či bakteriemi, plody si navíc uchovají většinu živin. Lyofilizované borůvky jsou vynikající přísadou do müsli, smoothies, kaší, do těsta při pečení nebo jen tak na mlsání. Mrazem sušené borůvky jsou vhodné do raw receptů. Pokud to recept vyžaduje, můžete je před použitím nechat nabobtnat ve vodě – budou chutnat téměř jako čerstvé. Borůvky jsou bohaté na vitamin C, vitaminy skupiny B a vitamin A, železo a vápník.

Borůvky a průjem

Borůvky mají vysoký podíl tříslovin, tedy látek se stahujícími účinky. Sušené brusinky (nikoliv čerstvé) se proto tradičně používají při průjmech, zejména u dětí – je vhodné žvýkat je a polknout anebo z nich můžete uvařit borůvkový čaj – nejdříve se nechají nabobtnat, pak se mírně povaří. Listy borůvky jsou běžnou součástí čajových směsí pro diabetiky - obsahují gkukokiny, které přispívají ke snižování hladiny glukózy v krvi.

  • Zdroje:
  • https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/boruvky
  • https://www.drmax.cz/natu-lyofilizovane-boruvky-20g
  • Korbelář, J., & Endris, Z. (1981). Naše rostliny v lékařství. Avicenum.
  • Spilková, J. (2016). Farmakognozie. Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum.