Chrápání – příčiny a léčba
Chrápání, známá a pro někoho i trapná situace opakující se každou noc. Na jedné straně je rušen spolunocležník, na straně druhé trpí i samotný chrápající. Okamžitým řešením je narušitele probudit, zatřást s ním, zapískat, zamlaskat… Ale pak jsou nevyspalí všichni. Jak se dá chrápání řešit jinak a lépe? Dozvíte se v našem článku.
Co je to chrápání?
Chrápání neboli ronchopatie je fyziologický jev, zvuk vibrací, který vychází z dýchacího ústrojí během spánku. Zatímco lehčí formy jsou spíše obtěžující než nebezpečné, u závažnější formy tohoto stavu může dojít k apnoickým pauzám – chrápání se střídavými zástavami dechu ve spánku (tzv. spánková apnoe). Člověk obvykle přestane dýchat na více než 10 sekund a průtok vzduchu je snížen na méně než 90 procent normálu. O této závažné komplikaci chrápání se více dozvíte v našem samostatném článku.
Jaké jsou příčiny chrápání?
Nejčastěji způsobuje chrápání uvolněná tkáň v dýchacích cestách zužující prostor pro proudění vzduchu, nebo nachlazení.
Chrápání – rizikové faktory
Velký vliv na chrápání má kouření, protože sliznice kuřáka je více zduřelá a vznikají zde zánětlivé procesy zvyšující produkci hlenů v nose a hrdle. Dále může chrápání souviset s konzumací alkoholu, jelikož po jeho požití dochází k uvolnění krčního svalstva, tím se zvyšuje tlak na dýchací trubici a dochází k jejímu zúžení. Vliv mohou mít rovněž tlumivé léky, organické změny, jako je zkřivení nosní přepážky, zduřelénosní mandle, zánět mandlí, nosní polypy nebo nadváha (tuk v oblasti krku). Známým faktorem zhoršujícím chrápání je spaní na zádech. Problémy také zhoršuje zvyšující se věk.
Příznaky chrápání
Hlavním znakem chrápání je vibrační zvuk různé intenzity a délky. Následkem chrápání je neosvěžující spánek, únava a zvýšená denní spavost, snížená psychická a fyzická výkonnost, ztráta koncentrace, nervozita, podráždění, bolest hlavy, noční můry, noční pocení či impotence.
Co dělat proti proti chrápání?
Hlavní složkou režimových opatření je správná spánková hygiena, která je následující:
- Do postele uléhat pouze při pocitu ospalosti, nespat během dne, výjimkou může být pouze krátký odpolední spánek na max. 30–45 min.
- Každý den uléhat i vstávat ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech (bez ohledu na délku trvání nočního spánku).
- Pro spaní zajistit dobře vyvětranou místnost, optimální teploty (18–20°C), ticho a tmu.
- Z ložnice odstranit veškeré rušící předměty, alergeny (eliminovat tak alergii na roztoče z peří, prach, pokojové rostliny).
- Nepít kávu, černý či zelený čaj, kolové nápoje ani kakao 4-6 hodin před ulehnutím. Citlivější jedinci by se měli vyvarovat konzumaci těchto nápojů během celého dne (ani ráno).
- Nekouřit před spaním ani při nočním probuzení. Nikotin stimuluje.
- Před spaním nepít alkohol. Alkohol sice krátkodobě působí uvolnění organismu a ospalost, pomůže tedy s usínáním, ale často způsobuje předčasné ranní probouzení a únavu během dne (spánek navozený alkoholem je nekvalitní, neosvěžující).
- Ihned po probuzení se vystavit expozici jasného světla (nežádoucí je tma navozená žaluziemi, závěsy).
- Zajistit přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, tzn. snažit se unavit (např. procházka po večeři), zároveň se vyvarovat náročné fyzické aktivitě těsně před ulehnutím. Zůstat v klidu alespoň 3 hodiny před spaním.
- Neuléhat ve stresu, rozrušený, znepokojený (sledování hororu, náročná četba). Snažit se potlačit negativní myšlenky narušující zejména usínání a spánek. Zařadit během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které se obvykle vybavují před usnutím (tzv. worrytime).
- Zůstávat na lůžku jen po dobu spánku (tedy 6–9 hodin během noci). Postel využívat výhradně ke spánku nebo sexuální aktivitě, z postele nesledovat televizi; v posteli nejíst, nečíst si, nepřemýšlet nad problémy atd.
Diagnostika a léčba chrápání
Ke stanovení diagnózy se používá rozsáhlé vyšetření ORL, které zjistí příčinu chrápání. Lékař může doporučit podrobnější studii spánkového režimu, kdy pacient stráví noc ve spánkovém centru (spánková laboratoř) , nebo je mu zapůjčen monitor spánku domů. Přístroj zaznamenává srdeční frekvenci, rychlost dýchání, hladiny kyslíku i pohyby nohou.
Na chrápání lze vyzkoušet různé nosní či ústní spreje proti chrápání. Ke konzervativní terapii chrápání se používají různé zábrany spaní na zádech nebo speciální zubní protéza. Další možností léčby chrápání je operace, viz níže.
Laserová operace chrápání
Existuje možnost eliminace chrápání pomocí laseru, kdy se odstraní nadbytečná část měkkého patra, provedou se nářezy, vyztuží se celé patro a k vibracím již nedochází. Samotná laserová operace je bezbolestná a časově nenáročná (cca 20 min), pacient po zákroku odchází domů. Rekonvalescence a úplné zhojení trvá přibližně 3 týdny, výsledný efekt se dostaví po měsíci až 6 týdnech. Operovat je možné i překážky v nose, ústech nebo krku.
Chrápání u žen
Přestože se chrápání objevuje častěji u mužů, ani u žen není výjimkou. U žen jsou častou příčinou hormonální změny. Právě proto se problémy objevují zpravidla během těhotenství či menopauzy. Někdy je původcem patologická příčina (například zúžení dýchacích cest) nebo nadváha a obezita.
Chrápání u mužů
Muži mohou mít s chrápáním větší problém než ženy. Díky odlišné anatomii dýchacích cest (masivnější měkké patro, objemnější kořen jazyka, větší hrtan), vyšší konzumaci alkoholu, větší frekvenci kouření nebo v důsledku spánku s otevřenou pusou chrápou až dvakrát častěji než ženy.
Chrápání u dětí
Každé dítě může občas chrápat. Pokud se jedná o občasné chrápání, není potřeba se znepokojovat. Na pozoru ale buďte, jestliže dítě chrápe pravidelně a dlouhodobě. Tím dochází ke snížení kvality spánku a následným problémům v běžném fungování (nepozornost, ospalost, problémové chování...). Pak je potřeba navštívit lékaře. Důvodem mohou být zvětšené nosní mandle, překážka v nose či nosohltanu, nadměrně velký jazyk, nadváha, nedostatečný tonus hltanových a jazykových svalů apod.
Kdy s chrápáním k lékaři
Běžné chrápání (pravidelné chrápání bez pauz) se stává problémem zejména pro ty, kteří ho musí poslouchat a sami kvůli němu nemohou spát. Špunty do uší jsou pouze dočasným řešením a spát odděleně nemá možnost každý. V případě, že má chrápání vliv na vztah s partnerem/partnerkou (problémem může být i dovolená ve společném pokoji), je jistě vhodné začít věc řešit. Zvláštní obezřetnost je pak nutná u těch, kteří chrápou nepravidelně, s pauzami, které svědčí o spánkové apnoi. V tomto případě se nevyplácí situaci podceňovat a je vhodné navštívit lékaře.