Deprese a nespavost: Jak ovlivňuje postcovidový syndrom psychiku?
Působení koronaviru SARS-COV-2 na lidský organismus bývá velmi rozmanité. Kromě typických příznaků, jako je kašel, dušnost, únava, horečka či bolesti hlavya svalů se u některých pacientů mohou rozvíjet i nepříznivé účinky na psychiku, jako nespavost, úzkosti či deprese. Ty patří také mezi časté přetrvávající následky prodělaného onemocnění, tj. mezi příznaky tzv. postcovidového syndromu.
Postcovidový syndrom a naše psychika
Stále nevíme, jakým mechanismem Covid-19 ovlivňuje náš nervový systém. Co ale lékaři a vědci po celém světě sledují, je významný nárůst mnoha psychických obtíží.
Nejčastěji se objevují zejména:
- Stres a úzkosti
- Změny nálad
- Deprese
- Nespavost
- Únava
- Apatie
- Poruchy soustředění
- Zmatenost
- Poruchy paměti
Všemi těmito obtížemi jsou více ohroženi zejména pacienti s těžším průběhem nemoci, hospitalizovaní pacienti a také ti, u nichž se již dříve některé psychické obtíže objevily.
Covid-19 a zvýšená citlivost ke stresu
Onemocnění Covid-19 provází zvýšená míra stresu a úzkosti. Je normální, že jste měli strach o sebe, o své blízké, o to, jak vše zvládnete. Zejména pobyt v nemocnici je pro mnoho pacientů stresující zážitek. Možná Vás ale napadá, jak to, že tyto obavy stále prožíváte, i když Vám již nic nehrozí? Nejedná se o nic neobvyklého. Změny, které během nemoci v těle probíhaly, ovlivnili i mozek a jeho citlivost ke stresu. Zvýšené hladiny stresu, úzkosti i deprese mohou souviset i s dalšími častými projevy postcovidového syndromu, s únavou a nespavostí. Nedostatek spánku se odráží na naší náladě a je běžné, že se přes den cítíte unavení a podráždění. A pokud nespavost přetrvává po delší dobu, může vyústit i v rozvoj úzkostí a depresí. Naší psychice také nepřidává současná situace, rozhozený denní režim, sociální izolace (práce z domova, nemožnost kontaktu s rodinou a přáteli), finanční nejistota, strach ze ztráty zaměstnání či chybějící kulturní a sportovní vyžití.
Kdy k lékaři
Psychické obtíže po prodělaném onemocnění rozhodně nepřehlížejte. Krátkodobá únava, obtížné soustředění či nespavost obvykle během několika týdnů odezní. Pokud se však Vaše obtíže zhoršují, úzkost Vám brání v každodenních aktivitách, nebo se „jen“ necítíte tak, jako před nemocí, obraťte se na svého praktického lékaře, nebo na psychologa. Vhodná péče Vám pomůže zpátky k psychické pohodě. Proto se nebojte se říct si o pomoc. Existují krizové linky i podpůrné skupiny lidí se stejným trápením.
Výskyt deprese v době pandemie stoupl v populaci na 25 %.
vedoucí lékař JIP,Frýdek-Místek
Covid-19 je velmi závažné virové onemocnění, které poškozuje organizmus jako celek. Mimo jiné orgány, může poškozovat i samotný nervový systém. Závažným důsledkem tohoto, jsou nejčastěji projevy celkové svalové slabosti, fyzické nevýkonnosti , pocitu smutku (deprese) a nespavosti. Řešením tohoto problému není domácí „samoléčba“ návykovými látkami jakými jsou alkohol, nikotin, nebo jiné omamné látky, které můžou problém zdánlivě vyřešit krátkodobě. Toto vede v dlouhodobém horizontu k výraznému zhoršení celkového stavu s paradoxním prohloubením výše uvedených problémů a rozvoji závislosti.
Pokud po prodělaném onemocnění covid-19 trpíte výše uvedeným, neváhejte kontaktovat svého lékaře, nebo lékárníka, kteří Vám nabídnou odbornou pomoc, bez toho aby Vás Post covidový syndrom poškodil ještě více. Máme k dispozici spoustu přípravků. Jednak na přírodní bázi (kozlík lékařský, meduňka, levandule, mučenka atd), nebo pak klasické léky, které Vám pomůžou se problému zbavit napořád. Jsme schopni adekvátně pomoct předpisem toho správného preparátu, avšak Vy musíte taky pamatovat na takzvanou spánkovou hygienu, která nezbytně patří do komplexní léčby nespavosti a únavového syndromu. Spánková hygiena je velmi důležitá a obnáší: uléhání do postele pouze při pocitu únavy, omezení odpoledního polehávání, zvýšení fyzické aktivity přes den. Mít v noci na spánek klid, s tím že ložnice by měla být tichá a tmavá a před spánek dobře vyvětraná. Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu a nikotinu v odpoledních hodinách.Společnými silami Vám pomůžeme Váš problém adekvátně vyřešit napořád.Co pro sebe můžete udělat sami
Jedním z nejdůležitějších opatření pro naši psychickou pohodu je pravidelný pohyb, který pomáhá zlepšit náladu i soustředění. Kromě aktivního odpočinku formou procházky na čerstvém vzduchu nezapomínejte také na relaxační aktivity (jóga, četba) a dostatek spánku. Psychologové rovněž zdůrazňují důležitost pravidelného denního režimu. Významnou úlohu má i naše strava. Ta by měla kromě vitaminů a minerálů (zejména vitaminy skupiny B, hořčík) obsahovat i dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin (např. mořské ryby, ořechy, lněná semínka). Naopak se teď raději vyhýbejte alkoholu.
Jak pomůže lékárna
Při zvýšeném fyzickém i psychickém napětí je velmi důležitý dostatečný příjem hořčíku, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální psychické činnosti. Speciální pozornost věnujte i příjmu omega-3 mastných kyselin, které přispívají k udržení normální činnosti mozku. Existují i speciální bylinné přípravky při zvýšené hladině stresu. Najdete v nich například extrakt z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea), klanoprašky (Schizandra chinensis) či tradiční ajurvédské byliny Ashwagandhy (Withania somnifera). Tyto přírodní adaptogeny pomáhají také při pocitech únavy a vyčerpání. A v případě, že Vás současně trápí nespavost, sáhněte i po některém z bylinných přípravků pro lepší spánek. Obavy, úzkosti i deprese jsou častými následky nemoci Covid-19. Nepřehlížejte je proto a zavčas je řešte, než přerostou v dlouhodobé obtíže.
Zdroje:
https://covid.gov.cz/situace/stres-zvladani-dopadu-pandemie/dopady-pandemie-na-psychiku