Rakytník – superpotravina budoucnosti
Má sice trny a trpké plody, ale zato plné vitamínů. Rakytník řešetlákový mnohonásobně více vitamínu C než citrusy a k tomu pestrou paletu prospěšných látek, která ho právem řadí mezi superpotraviny. Jaké benefity můžete od rakytníku očekávat i jak ho zařadit do vašeho jídelníčku, poradíme na následujících řádcích.
Rakytník předčí obsahem vitamínů citrón
Rakytník řešetlákový se právem řadí superpotraviny, které jsou díky vysokému obsahu biologicky účinných látek prospěšné lidskému organismu. Rakytník řešetlákový nebo též úzkolistý (Hippophae rhamnoides) je keř z čeledi hlošinovitých s výraznými oranžovými až červenými plody. Daří se mu v celé Evropě od severských států až po Španělsko, je velmi oblíben v Rusku (zejména na Sibiři), kde mu přezdívají citroník severu, dále je tradičně využíván v Číně, Tibetu a Indii. Jeho obliba stoupá i u nás.
Svůj latinský název hippophae získal rakytník složením dvou slov hippo, což znamená kůň, a phae neboli lesk, protože koně, kteří na pastvě měli rakytníkové keře, se údajně vyznačovali krásnou lesklou srstí. Podle některých zdrojů byly rakytníkové plody oblíbenou pochoutkou bájného létající oře Pegasa.
Rakytník se vysazuje jako ovocná i okrasná dřevina, je velmi odolný, snáší nízké teploty, dobře se uplatňuje třeba v oblastech poškozených lidskou činností, kde je schopen rychle vytvořit porosty a zamezit další devastaci krajiny. Účinně brání erozi, proto se vysazuje na svahy.
Rakytník a jeho vliv na lidské zdraví
Přirozená obranyschopnost / imunitní systém
Rakytník je známý právě díky neobyčejně vysokému obsahu vitamínu C v plodech, jehož koncentrace (závislá na přírodních podmínkách) dosahuje až 2500 mg/100 g*. Pro srovnání jde přibližně o 50x vyšší množství vitamínu C než obsahuje citrón nebo pomeranč. Tento vitamín je zásadní pro správné fungování imunitního systému. Dále rakytník obsahuje provitamín A (beta karoten), vitamíny D, F, K, železo, mangan a bór, organické kyseliny, třísloviny a pektin.
Činnost kardiovaskulárního systému
K normální funkci kardiovaskulárního systému rakytník přispívá zejména díky obsaženým flavonoidům. Tyto látky pomáhají zlepšovat propustnost a pružnosti cév a krevních kapilár, protože aktivují tvorbu kolagenu.
Normální trávení
Rakytník podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů a tím přispívá ke správnému trávení. Rakytníkový olej chrání žaludeční sliznici před působením negativních vlivů.
Pokožka
Na pokožku příznivě působí olej z rakytníku řešetlákového, který má výborné regenerační účinky. Dlouhodobé (v řádu měsíců) používání u pacientů s atopickou dermatitidou působí příznivě. Zde hraje roli obsah kyseliny alfa-linolenové a palmitové v rakytníkovém oleji. Vzhledem k obsahu antioxidačních látek (vitamín C nebo flavonoidy) pomáhá chránit pokožku před UV-zářením a předčasným stárnutím.
Rakytníková šťáva, olej i kosmetika s rakytníkem
Pro své mimořádné spektrum působení se rakytník označuje také jako rostlina budoucnosti. Nachází široké uplatnění v potravinářství, farmacii i kosmetice. Běžně je dostání v mnoha přípravcích doplňků stravy.
Známá je rakytníková šťáva, olej nebo tobolky. Oblíbené jsou nejen u dětí želatinové multivitaminy s rakytníkem. Z rakytníku se vyrábějí marmelády, džemy, šťávy, likéry a sirupy. Rakytníková šťáva se dá kromě přímé konzumace využít v kuchyni pro přípravu lahodných limonád, smoothies nebo orientálních pokrmů. Skvělá je kombinace rakytníkových plodů a medu. Rakytníkový olej k vnitřnímu užití je k dostání i ve formě praktických tobolek.
Sušené plody se louhují na čaj, plody i listy se přidávají do čajových směsí pro podporu imunity nebo při nachlazení.
Díky vysokému obsahu živin se rakytník s oblibou užívá v řadě kosmetických přípravků.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/sea-buckthorn-uses-and-risks
- https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/sea-buckthorn
- https://supplements.selfdecode.com/blog/sea-buckthorn-benefits/
- https://www.medindia.net/dietandnutrition/health-benefits-of-sea-buckthorn.htm#what-are-the-health-benefits-of-sea-buckthorn
- https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/71731/ChalupovaI_Analyza_rakytnik_LC_2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y
* Analýza biologicky aktivních látek v rakytníku řešetlákovém, Ilona Chalupová, bakalářská práce 2018 (Univerzita Pardubice Fakulta chemicko-technologická)